Robot arıyı bekleyen zor görevler

ABD’li bilim insanlarının geliştirdiği RoboBee adlı robot arıyı, gelecekte çok önemli görevler bekliyor. RoboBee, madeni bir kuruş büyüklüğünde ve yaklaşık 80 miligram ağırlığında. Tıpkı doğadaki orijinali, çiçekten çiçeğe konan bir bal arısı gibi. Harvard Üniversitesi’ndeki bilim insanlarının, bu mikro robotun uçabilmesini sağlayana kadar, yaklaşık 12 yıl üzerinde çalışması gerekti. Sabırla yürütülen çalışmalar, olumlu sonuçlar verdi. Zira RoboBee çoktan uçmayı öğrendi bile, ancak henüz kısa bir süreliğine.

Mühendis Robert J. Wood, mikro robotun zorlu havalanma görevini başarabilmesi için tüm minik parçalarını kendilerinin geliştirdiklerini söylüyor ve “Şimdiye dek bu kadar minicik parçalar yapılmamıştı” diyor. Robot arı, oldukça ufak boyutlara sahip olduğu için araştırmacılar tarafından özel yöntemler kullanılarak bir araya getirildi.
“Gerçek arılara alternatif”

Bir bal arısının teknik kopyası olan RoboBee, orijinaline de bir hayli benziyor. Robotun seramikten kanatları, saniyede 120 defa kanat çırpabilme kapasitesine sahip. Tıpkı gerçek bir arı gibi. RoboBee’nin farkı, onun sadece ufak plastik menteşeler ve karbon fiber bir gövdeden oluşması.

Bu ileri teknoloji eserinin gelecekte birçok alanda kullanılması öngörülüyor. Örneğin, gerçek arılar gibi polen taşıyarak bitkilerde döllenmenin sağlanması gibi. Zira dünyanın her yerinde arıların hızla yok olması büyük endişe yaratıyor. Arıların insanlar açısından önemi sadece bal yapmakla sınırlı değil. Bu mucize böcekler, çiçeklerin döllenmesini sağlayan polenleri taşıyarak meyve ve sebzelerin oluşmasını sağlıyor.

Arıların olmadığı Çin’in bazı bölgelerinde, binlerce tarım işçisi meyve ağaçlarının minik çiçeklerini tek tek elleriyle döllemeye çalışıyor. Günümüz çevre koşullarında zarar gören arılar, artık nesli tükenen canlı türleri arasına girmek üzere. AB, arı ölümlerinin önüne geçmek için şimdiye dek birkaç pestisit türünü yasakladı.

RoboBee’yi, orijinal kopyalarına bir alternatif oluşturmak dışında başka önemli görevler de bekliyor. Minik robotun, doğal afetler sonrası arama-kurtarma çalışmalarında ya da tehlikeli çevre koşullarında keşif amaçlı kullanılması da hedefleniyor. Ayrıca robotun, askerî gözetleme, hava ve iklim haritalama ve trafik izlemede de kullanılması öngörülüyor.

Deutsche Welle’nin haberine göre, araştırmacıların amacı tüm bu kullanım alanları için bağımsız bir şekilde uçabilen yapay böcekler yapmak. RoboBee ise henüz o aşamaya gelmedi. Hâlihazırda küçük robotun uçuşu 8 farklı kamera ile takip ediliyor. Robotun tüm hareketleri kameralar aracılığı ile onu kumanda eden bilgisayara gönderiliyor. RoboBee henüz uzun süre uçamıyor. Robot böcek havalandıktan 15 dakika sonra bitkin düşüyor.

Mühendis Robert J. Wood, robotun yorulma kapasitesinin henüz çok yüksek olduğunu, ayrıca enerji temininde de hâlâ sorunlar yaşandığını kaydediyor. Minik arı şimdilik ufak bir kablo ile enerji temin ediyor. Bu ufak robotu havalandırmaya uygun bir pil ise henüz icat edilmedi. Bilim insanları mini robotun bu en önemli sorunlarına iki yıl içinde çözüm bulabilmeyi hedefliyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir