Rusça internette kullanılan ikinci yaygın dil

W3Techs şirketinin yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre Rus dili Almanca’yı biraz geride bırakarak internette kullanılan ikinci yaygın dil oldu. Dünya çapında ağın en popüler dilleri listesinin birinciliğini büyük bir puan farkıyla İngilizce koruyor.

İnternette yer alan sayfa ve belgelerin toplam sayısının yüzde 54,7’si İngiliz dilindedir. Rusça ve Almanca yüzde 5,9 oranına sahip, ama Rus dili kullanım alanı yine de biraz daha geniş.

Bu dilleri yaklaşık yüzde 1 farkıyla İspanyolca (Katalonya lehçesi ise beraber), Fransızca, Çince ve Japonca takip ediyor. .ru alan adı daha 2011 yılının Eylül ayında .com ve .net alanlarından sonra üçüncü popüler alan adı olmuştu. .

Rusya’nın Sesi’nin haberine göre, ru alanının yanısıra .su alan adının genişlemesi de gözlenmektedir. Rusça, Ukrayna, Beyaz Rusya, Kazakistan, Özbekistan gibi eski büyük SSCB ülkelerinin internet alanlarında da popülerliğini koruyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir