Rusların yüzde 60’ı aktif internet kullanıcısı

Rusya’nın 12 yaş üstü nüfusun yaklaşık yüzde 60’ının, yani 74,4 milyon vatandaşının, ayda en az bir kere internet kullandığı açıklandı.

TNS Rusya analitik şirketinden İnessa İşunkina’nın verdiği bilgiye göre son bir yılda internet kullanıcıları sayısında yüzde 10 artış yaşandı. Böylece Ruslar, Avrupa’nın 408 milyonluk internet kullanıcısı kitlesinin yüzde 15’inici oluşturuyor.

Rus dilinde yayın yapan internet sitelerinden en çok Yandex, Vkontakte ve Mail.Ru ilgi görüyor. TNS’in verilerine göre bu sitelerin her birini her gün ortalama 30 milyon kullanıcı ziyaret ediyor.

Rusya’nın Sesi’nin haberine göre, İşunkina, “Online kullanıcılar, zamanının yaklaşık yarısını sosyal paylaşım sitelerinde geçiriyor. İkinci sırada video paylaşım siteleri bulunuyor.” değerlendirmesinde bulundu. TNS uzmanı, kullanıcıların video paylaşım sitelerinde geçirdiği zamanın son bir yılda yüzde 55 artış gösterdiğini de sözlerine ekledi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir