Bakım Modu

Samsung telefonlardaki Bakım Modu nasıl kullanılır?

Samsung, yeni gizlilik özelliği ‘Bakım Modu’, servise ve onarıma giden cihazlardaki kullanıcı bilgilerini ve dosyaları koruma altına alıyor. Böylece, başkalarının bu bilgi ve dokümanlara erişimini kapatıyor. Yeni gizlilik özelliği, Galaxy S22 ile başlayarak diğer Galaxy cihazlarında da kullanıma sunulacak.

Bakım Modu, kullanıcıların fotoğraf, mesaj ve doküman gibi kişisel bilgilerine erişimi kapatmasını sağlayarak, servise giden cihazlar için tüm endişeleri ortadan kaldırıyor. Servis uzmanlarının ayrı bir kullanıcı hesabı açabildiği Bakım Modu, telefonun temel işlevlerinin kişisel bilgilere erişmeden çalışmasını sağlıyor.

Kullanıcılar, ‘Ayarlar’ altındaki ‘Pil ve Cihaz Bakımı’ menüsünden Bakım Modu’nu seçebiliyorlar. Daha sonra akıllı telefonlarını yeniden başlatarak, özelliği aktif hale getirebiliyorlar. Cihaz yeniden başlatıldığında, fotoğraflar, belgeler ve mesajlar dahil tüm kişisel bilgiler kısıtlanmış oluyor.

Bakım Modu’nda kullanıcı tarafından yüklenen uygulamalar ve buradaki bilgiler de koruma altına alınıyor. Bakım Modu kullanılırken oluşturulan hesaplar, servis yetkilisinin indirdiği uygulama ve veriler cihaz Bakım Modu’ndan çıktığında otomatik olarak siliniyor.

2023 yılına kadar tüm cihazlarda kullanıma açılması hedefleniyor

Bakım Modu, Temmuz ayında ilk olarak Kore’de Galaxy S21 serisi cihazlarda denendi. Daha sonra, Eylül 2022’de Çin’de kullanılmaya başlandı. Bugünden itibaren de dünya çapında One UI 5 arayüzüne sahip modellerde kullanılabilecek. Samsung, Bakım Modu’nu 2023 yılına kadar diğer Galaxy cihazlarda da kullanıma açmayı hedefliyor.

Galaxy cihazlar, Samsung’un askeri sınıf güvenlik platformu Knox korumasına sahip bulunuyor. Knox platformu, Güvenlik, Gizlilik Panosu ve İzin Yöneticisi gibi özelliklerle kontrol ve şeffaflığı sağlarken, kullanıcılar verilerinin ne ölçüde gizli kalacağını belirleyebiliyor.

Kullanıcıların güvenliği önceliğinde tutan Samsung ayrıca, 2021 yılında en kritik bilgileri cihazın geri kalanından izole eden Knox Vault platformunu da kullanmaya başladı. Şirket, geçtiğimiz ay ise en yüksek güvenlik düzeyi olan Knox Matrix‘i de belirli cihazlarda kullanıma sundu.

İlginizi çekebilir:  Samsung GALAXY Note 3'ün tüm özellikleri

Samsung Bakım Modu’nun nasıl çalıştığını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz

Yeni videolardan haberdar olmak için buradan kanala abone olmayı unutmayın!

Yazıyı Oylayın

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir