SAP’nin 2012 yazılım geliri 13,2 milyar Euro

SAP, 2012 yılına ait finansal sonuçlarını duyurdu. SAP, yılın son çeyreğinde de rekor gelir ve çift haneli büyüme elde ettiğini açıkladı. Dördüncü çeyrekte yazılım gelirleri açısından APJ (Asya, Pasifik ve Japonya) bölgesinde güçlü bir performans gösteren SAP, EMEA (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) bölgesindeki belirsiz pazar koşullarına rağmen bu bölgede de etkileyici sonuçlar elde etti. Kuzey ve Güney Amerika bölgelerinde ise bir önceki yılın güçlü sonuçları ile kıyaslandığında yine sağlam gelir performasını sürdürmeyi başardı.

IFRS olmayan gelirlerinde bir önceki yıla göre %14 artış elde eden SAP’nin toplam geliri 16 milyar Euro’nun üzerine çıktı. SAP’nin Yazılım ve Yazılımla İlgili Hizmet Geliri ise bir önceki yıla göre %17 artışla 13,2 milyar Euro olarak gerçekleşti. Şirketin Yazılım ve Bulut Bilişim Abonelikleri Geliri %21’lik artışla 5 milyar Euro’ya ulaştı. SAP, temel inovasyon alanları olan SAP HANA, Mobilite ve Bulut Bilişim alanlarında da olağanüstü bir büyüme performansı gösterdi. SAP HANA’dan elde edilen gelirler dördüncü çeyrekte yaklaşık 200 milyon Euro, 2012 yıl toplamında ise yaklaşık 400 milyon Euro olarak gerçekleşti. Mobilite iş kolunun yazılım gelirlerine 220 milyon Euro’dan fazla katkı sağlaması ile SAP sene başında koyduğu gelir hedeflerine ulaşmış oldu.

SAP son çeyrekte bulut bilişim alanındaki güçlü konumunu da korumaya devam etti. Bulut Uygulamaları ve Ariba olmak üzere SAP’nin iki bulut bilişim segmentinden elde ettiği yıllık toplam geliri 850 milyon Euro’ya yaklaştı. Bulut abonelikleri ve destek gelirleri ise dördüncü çeyrekte 19 kat artış gösterdi. Buna ek olarak, SAP’nin 2011 rakamlarına SuccessFactors eklendiğinde, büyüme %102 ile üç haneli bir rakama ulaşıyor. Tek başına SuccessFactors ele alındığında 12 aylık yeni abonelikler ve üst kategori tüm aboneliklerinin dördüncü çeyrekte %95 oranında büyüdüğü görülüyor.

SAP’nin Eş Başkanları Bill McDermott ve Jim Hagemann Snabe; “2012 yılında SAP, müşterilerine tüketici ihtiyaçlarını gerçek zamanlı olarak karşılama gücünü verdi. En önemli inovasyonumuz olan SAP HANA’ya yatırım yaptık ve alanında en iyi olan bulut bilişim portföyümüzü güçlendirdik. Mobil cihazlar üzerinden de her yerden erişilebilir sektöre özel çözümler sunduk. 2015 hedeflerimize ulaşmak için çok doğru bir konumlandırma ile ilerliyoruz. Daha önce hiç bu kadar güçlü bir ivme yakalamamıştık.” açıklamasını yaptı.

SAP CFO’su Werner Brandt ise yaptığı açıklamada şunları söyledi: “2012 yılında IFRS dışı yazılımlarda ve bulut bilişim aboneliğinde %21 artış elde ederek gelirimizi 5 milyar Euro’ya çıkardık. Ana yeniliklerimiz olan SAP HANA ve Bulut Bilişim toplam gelirimize önemli katkıda bulundu. Çift haneli büyüme hızımızı 2013 yılında da sürdürerek kârlılığımızı artıracağımıza olan inancımız tam.”

SAP Türkiye Genel Müdürü Zeynep Keskin, “2012 yılını Türkiye’de de çift haneli büyüme rakamlarına ulaşarak başarıyla kapattık. 2013 yılında yine güçlü bir büyüme performansına imza atacak şekilde ana inovasyon alanlarımıza yatırım yapmaya devam ediyor, sektöre özel çözümlerimize odaklanıyoruz. Yenilikçi teknolojilerimiz her geçen gün Türkiye’deki daha fazla şirket tarafından tercih ediliyor; 25’ten farklı sektörde her ölçekten şirketin geleceğe dönük dönüşümlerinin ve büyümelerinin bir parçası olmaktan gurur ve mutluluk duyuyoruz.” dedi.

SAP’nin 2013 yılına yönelik öngörü ve hedefleri şöyle:

  • Şirket, 2012 yılında 5 milyar Euro olarak gerçekleşen IFRS dışı Yazılım ve Bulut Bilişim Abonelikleri Gelirinin sabit kurda %14 – %20 aralığında artmasını bekliyor. Bu büyümeye katkıda bulunan 2013 IFRS dışı Bulut Bilişim Aboneliği ve Destek Gelirinin de sabit kurda 750 milyon Euro’ya ulaşması bekleniyor (2012: 342 milyon Euro).
  • SAP, 2013 IFRS dışı Yazılım ve Yazılımla İlgili Hizmet Gelirinin sabit kurda %11 – %13 seviyesinde artmasını hedefliyor (2012: 13,25 milyar Euro).
  • 2013 IFRS dışı işletme kârının sabit kurda 5,85 – 5,95 milyar Euro aralığında olması bekleniyor (2012: 5,21 milyar Euro).
  • SAP, 2013 IFRS efektif vergi oranının %25,5 – %26,5 (2012: %26,1) arasında, IFRS dışı efektif vergi oranının ise %27 – %28 (2012: %27,4) aralığında olacağını öngörüyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir