Sayısal uçurumun ilacı uydudan internet

Dünyanın lider uydu operatörü SES S.A. (Euronext Paris ve Lüksemburg Borsası: SESG), Küresel kalkınma hedeflerini karşılamak için yenilikçi çözümler sunmaya devam ediyor. Günümüzde internet erişimi, sağlık ve eğitimle ilgili küresel zorluklarla mücadelenin yanı sıra sivil ve ekonomik güçlenmenin anahtarı. Geçtiğimiz günlerde SES tarafından yayınlanan dijital bölünmeyi (dijital uçurum, sayısal bölünme, sayısal eşitsizlik) sona erdirmeyi amaçlayan sosyal bir hareket olan “e-inklüzyon: Cevap Uydularda” başlıklı raporda belirtildiği üzere SES bu konuda dünya çapındaki uydu filosu ve yenilikçi uygulamalarıyla eşsiz çözümler üretiyor.

“İnternet erişimi, yaşam kalitesini hızla değiştirme gücüne sahiptir” vurgusu yapan rapor; ”Acil durumlarda bağlantı ihtiyacı, yaşam ve ölüm arasında ince çizgi yaratabilir. Bir hastaneye bağlanmak, dünyadaki tıbbi bilgi servetine ulaşacak gücü verir. Okulları birbirine bağlamak, çocukların nerede yaşadıklarına bakılmaksızın, kaliteli öğrenme gereçlerine erişimini sağlar. Seçimler gibi önemli olaylarda bağlantı, vatandaşın kamusal hayata katılımını arttırmaktadır. Tarım sektörü ve finansal hizmetler için bağlantı, fırsatları i en çok ihtiyaç duyanların eline geçirir” açıklamalarıyla dikkat çekiyor.

Konu hakkında altı çizilen diğer noktalar ise; “SES, uyduların gücüyle sınır ötesi bağlantı hizmeti sunmak üzere kurulmuştur ve dünya nüfusunun % 99’una ulaşan tamamen küresel bir ağ oluş-turmuştur. Ancak tek başına bir uzay ağı yeterli değildir. Bu nedenle SES, yeryüzüne bağlantının gücüne ihtiyaç duyanlara sunulmak üzere çok çeşitli platform ve uygulamaları konuşlandırdı” ifadeleriyle raporda yer alıyor.

İlgili rapor dosyası; “Kalkınma hedeflerine ulaşmak için yeni çözümler arayan devletler için de SES’in güçlü e-inklüzyon hizmetleri, bu konuda en sağlam cevap niteliğindedir. Doğal afetler veya diğer acil durumlarda uzak bölgelerdeki iletişim ihtiyaçlarını hızla yeniden kurmak için tasarlanan Emergency.lu’dan, çevresel ekonomide mikrofinansmanda ilerlemek için pratik araçlar yaratmayı amaçlayan e-Microfinance’ye kadar her bir SES projesi, uydu teknolojisinin nasıl geliştiğinin ve hayat kurtardığının bir kanıtıdır” açıklamalarına da yer veriyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve ürün incelemelerine yer veren bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir