Silahlı ANKA’nın adı ‘SİHA’ olacak

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi’nde üretilen yerli insansız hava aracının şimdi de silahlı versiyonunun üretilmesi için çalışma yürütülüyor. ‘Stratejik İHA’ (SİHA) adı verilen yeni insansız hava aracı üzerinde silah sistemleri taşıyabilecek.

anka1

Türk Savunma Sanayi açısından stratejik bir önemi olan ANKA projesindeki son gelişmeleri Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar şöyle değerlendirmişti:

“Son yaptığımız uçuşla ANKA projesi artık tasarım programının ilk faz hedeflerini sağladı. Bunlar neydi: 18 saat havada kalabilmek, 200 kilometrede veri linkiyle görüntü aktarabilmek, 23 bin feet irtifaya çıkabilmek ve gece ve gündüz şartlarında otomatik iniş kalkış sağlayabilmek. Bunların hepsini sağlamış durumda.  Bu hafta pazar günü kalktı uçağımız 9 gibi, pazartesi günü sabaha karşı 3 gibi indi. Bu arada da söylediğimiz kriterleri yerine getirdi son uçuşuyla. ANKA’nın seri üretimi için imzalar bu yıl ortasında atılacak ve 2014’te seri üretim başlayacak. Ancak geçen süre içerisinde üretilen prototipler aktif olarak görev yapabilecek.”

anka

Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, “Tasarım döneminde geliştirilen prototip uçaklarımızı kısmi bir görev icrası için göreve alacağız. Bu silahlı kuvvetlerin envanterine alım olmayacak TAİ’nin yönetiminde bu uçakları belli bir hizmet vermeye silahlı kuvvetlere başlayacağız. Bu da bu uçaklar için tecrübe artırımı sağlayacak bir yöntem olacak. ANKA’yla Türkiye Amerika’da Predatör, İsrail’de Heron kategorisinde bir uçak sahibi oluyor.” demişti.

anka2

Yeni aşamada TAİ tesislerinde ANKA seri üretime girecek. Ancak bununla sınırlı kalınmayacak. ANKA’nın abisi niteliğindeki stratejik iha için çalışmalar hemen başladı. SİHA olarak nitelendirilen bu araç silah taşıma kabiliyetini de barındıracak. Roketsan tarafından üretilen Cirit füzelerini hedefe fırlatacak.

cirit

Roketsan Cirit, Türk roket ve füze üreticisi Roketsan tarafından üretilmekte olan, 8 km menzilli, lazer güdümlü 70 mm’lik füze sistemi. Dünyanın ilk lazer güdümlü helikopter füzesidir 2010 yılında seri üretime geçmiştir. Türk Ordusu’nun T-129 Atak, AH-1P Cobra ve AH-1W Super Cobra saldırı helikopterleri için geliştirilen sistem, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin düşük maliyetle nokta vuruşu kapasitesini arttırmak için tasarlanmıştır.

Cirit sistemi, Eurocopter tarafından Eurocopter EC635 helikopterinin donatılması için de seçilmiştir. Sistemin adı geleneksel bir Türk oyunu olan cirit oyunundan gelmektedir. ATAK helikopterlerinin havadan yer hedeflerine karşı kullandığı 2.75 yarı aktif lazer güdümlü füzesi Cirit, hafif zırhlı hedeflere karşı yüksek doğrulukta çalışmaktadır.

Cirit, dumanı azaltılmış yakıtlı ve duyarsız mühimmat özelliğine sahip roket motoru ile üç etkiye aynı anda sahip çok amaçlı harp başlığı ve elektromekanik kontrol tahrik sistemlerine sahiptir. MIL-STD 810 F ve MIL-STD 464 A ile uyumlu, tasarımı Roketsan tarafından gerçekleştirilen MIL-STD-1760 ara yüze haiz farklı entegrasyon modellerine uygun CİRİT podlarından ateşlenmektedir. M ve LAU lançerlerden atılabilen füze, tasarımı Roketsan tarafından gerçekleştirilen MIL-STD-1760 arayüze haiz akıllı poddan da ateşlenebilmektedir.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve ürün incelemelerine yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir