Snowden’ın babasına FBI’dan teklif var

Federal Soruşturma Bürosu FBI, ABD’nin gizli bilgileri sızdırmakla suçladığı eski CIA çalışan Edward Snowden’ın babasına, Moskova’ya gidip oğlunu görmesini teklif etmiş.

Rusya’nın 24 saat yayın yapan devlete bağlı televizyon kanalı Rossiya 24’e konuşan Edward Snowden’ın babası Lonnie Snowden, FBI’ın kendine birkaç hafta önce “Moskova’ya uçmayı” teklif ettiğini söyledi.

Lonnie Snowden teklifi kabul etmek istediğini ama önce FBI’ın kendisinden ne talep ettiğini bilmek istediğini dile getirdi.

İngilizce yapılan ve bir tercüman aracılığıyla Çarşamba sabahı canlı yayınlanan röportajda, Lonnie Snowden oğlunun Amerika’da adil yargılanmayacağını iddia edip “Ben oğlumun yerinde olsaydım Rusya’da kalırdım” tavsiyesinde bulundu.

Rusya’ya sığınma talebinde bulunan Edward Snowden, seyahat belgeleri olmadığı için sığınma teklifi gelen Latin Amerika ülkelerine de gidemiyor.

Reuters haber ajansına göre Lonnie Snowden oğlu için, “Hayatını sonuna dek Rusya’da geçirmek isterse, buna karşı çıkmam… Umarım Rusya onu kabul eder” diye konuştu.

BBC’nin haberine göre, babası, eski CIA ajanı oğlu Edward Snowden için “ABD Ulusal Güvenlik Bürosu’nun elektronik takip ve izleme programları hakkında gizli bilgileri sızdırarak Amerika’yı daha demokratik bir ülke haline getiren gerçek bir vatansever” dedi.

Edward Snowden, 5 haftadan uzun bir süredir Rusya’nın başkenti Moskova’daki Şeremetyevo Havaalanının transit geçiş bölümünde kalıyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir