Sony, oyunda Nintendo’yu geçti

Sony, sekiz yılın ardından ilk defa oyun konsolu satışlarında ezeli rakibi Nintendo’yu geçti.

Mart ayında sonra eren geçen mali yılda Sony, 18.7 milyon oyun konsolu sattı, Nintendo’nun satışları ise 16.3 milyonda kaldı.

Japonya’nın Nikkei haber sitesinde yer alan veriler, hissedarlarının toplantısı öncesi Nintendo’dan yapılan açıklamalara ve Sony’nin duyurduğu gelir bilgilerine dayandırıldı.

Veriler şaşırtıcı değil. Sony’nin PlayStation 4’ü en çok satılan ‘yeni jenerasyon’ oyun konsolu olmuştu.

Nintendo’nun dokunmatik ekranlı Wii U konsolu, son jenerasyonun en çok satılan konsolu Wii’nin gerisinde kalmıştı.

Veriler, Sony’nin eski sürümü PS3 ve Nintendo’nun eski sürümü Wii satışları ile Nintendo 3DS ve Sony’nin avuç içi bilgisayarı PlayStation Vita satışlarını da kapsıyor.

Sony, Nintendo ve Amerikalı rakipleri Microsoft hafta içi Los Angeles’ta düzenlenecek elektronik oyun aletleri E3 fuarında yeni ürünlerini tanıtacak.

Nintento, Almanya’daki merkezlerini kapatacağını duyurmuştu.

BBC’nin haberine göre, şirket, Cuma günü yaptığı açıklamada Grossostheim şehrindeki depoları ve bürolarının kapatılması kararıyla 130 kişinin de işine son verileceğini söyledi.

Firma, bazı çalışanların Frankfurt’taki büroda görevlendirileceğini belirtip yeniden düzenlemeye gidileceğini ve taşeron şirketlerle de çalışılabileceğini ifade etti.

Nintendo, 31 Mart’ta sona eren geçen mali yılda 23.2 milyar yen (229 milyon dolar) net zarar ettiğini duyurdu.

Nintendo’nun başkanı Satoru Iwata’nın sağlık sorunları nedeniyle Los Angeles’taki E3 fuarına katılmayacağı açıklandı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir