Suudi Arabistan’da WhatsApp yasağı endişesi

Suudi Arabistan’daki telekomünikasyon denetleme kurumu, Skype, Viber ve WhatsApp gibi şifreli mesaj hizmetlerinin bloke edilebileceğini açıkladı. Kurum, bu tür uygulamaları denetleyecek bir mekanizmaya ihtiyaç duyulduğunu ifade ediyor.

Fakat Suudiler bu durumda iletişimlerinin ciddi biçimde sınırlanacağını düşünüyor. Suudi gazeteler, bu uygulamaları sunan şirketlere cevap vermeleri için bir hafta tanındığını yazıyor.

Riyad Bürosu adlı internet sitesinin sahibi Ahmet Ümran, müşterilerinin tepkisini alsa da Suudi telekom şirketlerinin denetleme kurumunun talebini yerine getirme eğilimi göstereceğini, çünkü Suudi Arabistan’da oldukça popüler olan bu ücretsiz uygulamalar nedeniyle gelir kaybına uğradıklarına inandıklarını ifade ediyor.

Başka bir kaynak ise bu uygulamalara karşı denetleme talebinin telekom şirketlerinden gelmiş olabileceğini iddia ediyor.

BBC Arapça Servisi’nden Sebastian Usher, sosyal medya kullanımının Suudi Arabistan’da büyük etki yarattığını, Twitter kullanımı bakımından dünyada başı çeken ülkelerden biri olduğunu vurguluyor.

Usher, Skype ve WhatsApp gibi uygulamaları bloke etme tehditinin Suudi halkı tarafından hoş karşılanmayacağını ifade ediyor.

Yurt dışında çalışan Suudilerin, aileleri ile görüşme imkânı sunan bu araçlardan mahrum bırakılmamalarını talep eden mesajları gazetelere gönderdikleri bildiriliyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve ürün incelemelerine yer veren bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir