Taksi çağırma servisi Careem Filistin’den sonra Irak’ta

Geçtiğimiz sene içerisinde aldığı son yatırımlarla 1 milyar dolarlık değerlemeyi aşarak ‘unicorn’ statüsü kazanan araç çağırma uygulaması Careem, bölgenin ulaşım problemlerini çözmek ve istihdamı artırmak adına Irak Cumhuriyeti’ndeki faaliyetlerine başkent Bağdat’tan başladı. Bağdat’ta yaşayanlar mobil uygulama temelli Careem’in hizmetini kullanarak, GPS teknolojisi sayesinde 7/24 araç çağırabilecek.

Careem, nakit, kredi kartı veya Careem kredisi dahil olmak üzere esnek ödeme seçenekleri sayesinde, seyahat etmeyi daha elverişli hala getiriyor. Yerel kaptanları işe alarak, Irak halkı için yeni iş fırsatları yaratan Careem, Orta Doğu ve Kuzey Afrika çapında 2018 sonuna kadar bir milyon iş fırsatı yaratma hedefine ulaşma yolunda ilerliyor.

Careem’in Irak’ta hizmetlerine başlamasına ilişkin olarak Careem’in kurucu ortağı ve CEO’su Mudassir Sheikha, “Irak, zengin miras sahibi ve stratejik olarak bölge için önemli bir ülke. Iraklılar için güvenli bir ulaşım imkanı sunmak ve istihdam oluşturmak konusunda oldukça kararlıyız. Irak’ı eskisi gibi Orta Doğu’nun lider ülkelerinden biri olmasına katkıda bulunmayı umuyoruz” dedi.

Careem Gelişen Pazarlar Direktörü İbrahim Manna, “Bağdat’ta hizmet vereceğimiz için çok gururluyuz, Irak pazarına girişimiz bölgedeki toplulukların ve bireylerin hayatlarını kolaylaştırma ve geliştirme çabamızda dönüm noktası niteliği taşıyor. Yenilikçi ulaşım seçenekleri ve güvenliği sağlamaya ek olarak, Irak vatandaşlarından aldığımız kaptanlar ile bölge istihdamına katkı sağlıyoruz. Umuyoruz ki, bu ülkeye yeni teknolojiler ve hizmetler gelmesi açısından Careem olarak attığımız bu adımlar daha çok yenilik için ilham kaynağı ve itici güç olur” dedi.

13’ü aşkın ülkede araç çağırma servisinin yanı sıra, devamlı inovasyon sağlama, ekonomik gelişme ve uluslararası seviyede iş imkanı yaratma amacıyla Pakistan, Mısır, Lübnan, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar, Ürdün, Türkiye ve Almanya’da Careem, araştırma ve geliştirme depertmanları ve çağrı merkezlerini kurdu.

Careem bölge içi ve ötesinden olmak üzere şirketin büyümesine ve yeniliklerinin hızlanmasına yardımcı olan çeşitli yüksek profilli yatırıcımlar tarafından destekleniyor. Bu yatırıcımlar, başta Al Tayyar Grup olmak üzere, Kingdom Holding Company, Rakuten, STC Ventures, Çin’in en büyük araç çağırma firması Didi Chuxing, Daimler AG, DCM Ventures, Coatue Management, Lumia Capital, ve Wamda Capital gibi saygın şirketleri içeriyor.

2012’de kurulan Careem şuan 90’dan fazla şehirde, 13’den fazla ülkede ve 15 milyon kullanıcısı ve 500 bin kaptanı ile beraber Türkiye ve Pakistan dahil olmak üzere, faaliyetlerine devam ediyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir