TCL PLEX

TCL PLEX akıllı telefonla ilgili bilmeniz gerekenler

Merkezi Çin’in Guangdong Eyaleti’nin Huizhou kentinde bulunan çokuluslu elektronik şirketi TCL Corporation, ilk kez kendi markasıyla akıllı telefon geliştirerek satışa sundu. PLEX adı verilen bu akıllı telefonun Türkiye’de satışa sunulmasıyla ilgili İstanbul’da bir basın toplantısı düzenlendi. Bu toplantıyı TechnoLogic’i temsilen ben de takip ettim.

TCL Plex akıllı telefon kutu açılışı [Video]

Ekran üretiminde tecrübeli bir şirket

TCL Communication, ekran alanında uzmanlığıyla bilinen bir şirket. Ekran üretimindeki tecrübesini PLEX adlı akıllı telefonunda da kullandığını şirket yetkililerinden dinledik. Konuyla ilgili bilgilendirmeyi TCL Türkiye Ülke Müdürü Tamer İşisağlam yaptı. TCL’in NXTVISION görsel teknolojisinin üst düzey görüntü kalitesi ve canlı görüntüler elde etmeyi mümkün kıldığını öğrendik.

SDR’den HDR’ye gerçek zamanlı dönüştürme

Türkiyeli kullanıcılarla buluşan akıllı telefon TCL PLEX, süper “düşük ışık” sensörü ve süper geniş açılı lense sahip üçlü yapay zekâ kamerasıyla kaliteli görüntüler yakalamayı vaad ediyor. Şirket yetkililerinin verdiği bilgiye göre, TCL PLEX ile çekilen görseller, TCL NXTVISION teknolojisiyle gerçek zamanlı olarak iyileştiriliyor ve böylece daha parlak renkler elde ediliyor. 6 eksenli renk iyileştirme özelliği sayesinde fotoğraflar ve videolar daha net bir kontrasta sahip oluyor.

TCL PLEX

Çok daha canlı ekran

TCL PLEX ile kullanıcılar diledikleri zaman özel ekran motorunu kullanarak sinema kalitesinde görüntüler elde edebiliyor. Yüzde 90 ekran-cihaz boyutu oranına sahip 6.53 inç FHD+ TCL Dotch ekranlı ön kameraya sahip bu cihaz, Qualcomm Snapdragon işlemci kullanıyor. TCL PLEX ayrıca SDR’den HDR’ye gerçek zamanlı dönüştürme özelliği sunarak kullanıcıların HDR kalitesinde izleme deneyimi yaşamalarını sağlıyor.

Uyarlanabilir renk ve parlaklık

TCL PLEX, göz yorgunluğuna karşı koruma sağlıyor ve “Uyarlanabilir Ton”, “Okuma Modu” ve “Göz Konforu Modu” ile sürekli olarak en iyi ekran netliğini sunuyor. Üçlü kamerayla donatılan TCL PLEX, 4K kayıt özelliğine sahip 48MP ultra yüksek çözünürlüklü Sony sensörlü yapay zekâ kamerasıyla kullanıcılarının profesyonel bir fotoğrafçı gibi çekim yapabilmelerini ve daha fazla ayrıntı yakalayabilmelerini sağlıyor.

Düşük ışıkta bile kaliteli çekim

Cihazın 2,9μm büyük pikselli düşük ışık sensörüne sahip gelişmiş fotoğraf ve video özellikleriyle kullanıcılar geceleri de kaliteli görüntüler yakalayabiliyor. Saniyede 960 kareyle ister gece ister gündüz koşullarında dolgun renklere sahip HD süper ağır çekim özelliği, her saniyeyi 32 kat daha yavaşlatmayı mümkün kılıyor.

TCL PLEX

Süper geniş açı

16MP 123° süper geniş açılı kamera özelliği sunan TCL PLEX, kullanıcılarının tek bir karede daha fazla içerik yakalayabilmelerini ve böylece her ortamda fotoğraflarına daha fazla ayrıntı sığdırabilmelerini mümkün kılıyor. Akıllı video kayıt özelliği sayesinde TCL PLEX otomatik yakınlaştırma yapabiliyor ve nesnelerin görüntüsünü sabitleyebiliyor.

24 MP ön kamerayla daha iyi ‘selfie’

Cihaz bu özelliğiyle hareketli nesneleri takip ediyor ve görüntülerini yakalayabiliyor. Ayrıca dört pikseli görüntü yakalama esnasında bir araya getiren 4’ü 1 arada büyük piksel teknolojisine sahip 24 MP ön kamerası sayesinde çok daha net görüntülerle ‘selfie’ çekebilmek mümkün hale geliyor.

Akıcı arayüz ve kullanıcı dostu tasarım

Akıcı TCL arayüzüyle kullanıcı dostu bir akıllı telefon olan TCL PLEX, dosyalar arasında kolayca arama yapabilme, işlevsel ve kaydırmalı görüntü silme özellikleriyle geliyor. Cihazda ayrıca kullanım alışkanlıklarına uyum sağlayan “Smart Panel” de bulunuyor. Bu özellikle kullanıcılar akıllı telefonlarını istedikleri şekilde kişiselleştirebiliyor.

TCL PLEX

Sorunsuz bağlantı

Qualcomm’un hızlı şarj özelliğini destekleyen TCL PLEX’in bataryasının yarısı 32 dakika içinde şarj edilebiliyor. Kullanıcılar bu cihazla TCL yapay zekâ ve nesnelerin interneti ekosisteminden de faydalanabiliyor. Örneğin, TCL PLEX kullanıcıları evrensel uzaktan kumanda ve akıllı televizyon asistanı uygulaması olan TCast ile tam entegrasyon sayesinde seçili TCL akıllı televizyonları kontrol edebiliyor.

Genişleyen ses deneyimi

TCL PLEX ile kullanıcılar bluetooth deneyimini güçlendirmek üzere dört adede kadar bluetooth hoparlöre bağlanabiliyor ya da dört bluetooth kulaklıkla eşleştirme yapabiliyor. TCL PLEX, 3D holografik yüzeye sahip ince tasarımıyla geliyor.

Önerilen satış fiyatı açıklandı

TCL PLEX, parlak opal beyaz-obsidyen siyah renkleri ve kompakt tasarımıyla öne çıkıyor. TCL PLEX, obsidyen siyah ve opal beyaz renk seçenekleriyle 3499 TL’den (önerilen satış fiyatı) satışa sunuluyor.

Ürünle ilgili tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz:

İlgili haber: TCL Plex akıllı telefon kutu açılışı [Video]

Yazar: Melih Bayram Dede

TechnoLogic'in Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni. Gazeteciliğe 1993’te başladı. Çeşitli yayınlarda teknoloji editörü olarak görev yaptı, TV programları hazırlayıp sundu. İnsan Yayınları tarafından yayımlanan İnternet adlı bir kitabı var. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından verilen Sürekli Basın Kartı sahibi. Türkiye’de teknoloji medyasının en büyük sivil toplum örgütü olan Bilişim Medyası Derneği üyesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir