robotik

Tech4Peace robotik takımı ABD’de Türkiye’yi temsil edecek

Daha iyi bir dünya ve topluma fayda için teknolojiyi kullanmak ve sahip oldukları bilgi ve deneyimleri çevreleriyle paylaşmak üzere lise öğrencileri tarafından kurulan Tech4Peace robotik takımı, FIRST Robotik Şampiyonası’nın en büyük ödülü Chairman’s Award’u kazanarak, 20-23 Nisan tarihlerinde ABD Houston’da düzenlenecek FRC Dünya Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil etme hakkına sahip oldu.

2019 yılında lise öğrencileri tarafından kurulan Tech4Peace robotik takımı, dünyada bu alandaki en büyük yarışmalardan biri olan FIRST Robotik Şampiyonası’nın (FRC) 18-20 Mart’ta düzenlenen Bosphorus Regional etabında 4 kıtadan 43 takımla mücadele ederek, robot performansıyla çeyrek finallere çıkmanın yanı sıra son üç yılda gerçekleştirilen takım çalışmalarına verilen ve şampiyonanın en büyük ödülü olan Chairman’s Award’u kazandı. Bu başarısıyla Tech4Peace, 20-23 Nisan 2022 tarihlerinde ABD Houston’da düzenlenecek FRC Dünya Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil edecek.

FIRST Robotik Şampiyonası (FRC) nedir?

Gençleri geleceğe hazırlayan topluluk FIRST Foundation tarafından düzenlenen FRC; gençlerin bilim, teknoloji, mühendislik, matematik ve sanat alanlarındaki yetkinliklerinin yanı sıra liderlik ve yönetim yeteneklerini geliştirmelerine destek oluyor. Gençler her yıl yenilenen tema ve görevler için sınırlı kaynak ve zamanla endüstriyel boyutta robotlar üretiyorlar. Takımların aynı zamanda teknoloji ve mühendislik alanlarını tanıtması, yaygınlaştırması, çevrelerine, topluma fayda sağlayacak projeler gerçekleştirmesi bekleniyor. Yalnızca sahadaki mücadele değil dayanışma, yaygınlaştırma ve sosyal fayda da ödüllendiriliyor.

Chairman’s Award’un önemi

FIRST Robotik Şampiyonası’nın (FRC) en büyük ödülü olan Chairman’s Award; son üç yılında bilim, teknoloji ve mühendislik alanlarını sevdirme, yaygınlaştırma, teşvik etme amaçlarını en iyi şekilde gerçekleştiren ve toplum için yaptıkları çalışmalarla ölçülebilir etki yaratan takıma veriliyor. Sekiz ülkede gerçekleşen 169 bölgesel şampiyonadan finale gitme hakkı kazanan takımlar, her yıl Amerika’da dünya şampiyonası için bir araya geliyor.

İlginizi çekebilir:  Chery Yetkili Servis, kısa sürede 30 ilde 47 noktaya ulaştı

Tech4Peace robotik takımı neler yapıyor?

Tech4Peace, kurulduğu günden itibaren mühendislik, teknoloji ve robotik alanlarının doğru tanınması, bu alanlara ilginin artması adına çocuklar, gençler, ebeveynler ve eğitimciler için farkındalık ve bilgilendirme çalışmaları yapıyor.

Teknoloji yetkinlikleri için eğitime destek oluyor

Teknoloji yetkinlikleri için eğitime destek veren takım bu kapsamda, Türkan Efe İlköğretim Okulu öğrencilere üç boyutlu tasarım, kodlama, elektronik ve sunum hazırlığı alanlarında eğitim vererek Turmepa’nın düzenlediği Çocuklar Suyu Kodluyor Yarışmasına katılma sürecinde destek oldu. Öğrenciler takımdan aldıkları destekler sonucunda yarışmada üçüncülük elde ettiler.

İstanbul Zihinsel Engelliler Vakfı için güvenli internet ve sosyal medya kullanımı eğitimleri veren Tech4Peace takımı ayrıca, Sarıyer Belediyesi Gençlik Eğitim Merkezi (SAGEM) öğrencilerine iki yıldır düzenli olarak üç boyutlu tasarım ve kodlama dersleri veriyor.

Topluma destek için çalışıyor

Topluma destek kapsamında ise pandeminin ilk günlerinde sağlık çalışanlarına yardım etmek amacıyla 408 adet siperlik üretip hastanelere ulaştıran Tech4Peace, Robotel Türkiye gönüllüsü olarak “Yardım Eli Hareketi”ne katıldı. Ekip, üç boyutlu yazıcılar kullanarak protez ele ihtiyaç duyan çocuklara yardım ediyor.

Teknoloji ve mühendislik bilincini yaygınlaştırıyor

Teknoloji ve mühendislik bilincini yaygınlaştırmak üzere, teknoloji ve robotik konularındaki son gelişmeler, robotiğin kullanım alanları ve faydaları üzerine aylık dergi yayınlayıp dağıtan Tech4Peace takımı; çocukları bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarıyla erken yaşta eğlendirerek tanıştırmak ve bu alanlarda gelişimlerini sağlamak için ise First Lego League (FLL) takımları kurdu. Problem çözme, eleştirel düşünce, takım çalışması, tasarım, mekanik, kodlama becerilerini geliştiren bu programlarda mentorluk yapıyor.

Tech4Peace Talks

Tasarım, mühendislik, robotik, kodlama gibi alanları yaygınlaştırmak ve bu alanlarda insanları bilgilendirmek için YouTube kanalında da içerikler üreten takım, Tech4Peace Talks söyleşileri gerçekleştiriyor.

Minimalist aydınlatmalı kablosuz klavye | Logitech MX Keys Mini incelemesi

Yazıyı Oylayın

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir