Telekom sektörü internet şirketlerinin baskısı altında

Türk Telekom Grup CEO’su Kanafani, telekomünikasyon sektörünün giderek yükselen maliyetlerle tüketicinin artan talepleri arasında bir denge yakalamanın yollarını aradığını ve internet şirketlerinin baskısını hissettiğini söyledi. Brüksel’de düzenlenen FT-ETNO CEO Summit 2013 zirvesinde konuşan Türk Telekom Grup CEO’su Hakam Kanafani, telekom sektörünün, e-ticaret, sosyal medya, online arama ve içerik alanında büyük bir müşteri portföyüne sahip olan internet dünyasının büyük şirketlerinin baskısını hissettiğini, Avrupa pazarındaki agresif rekabet düzenlemeleri, pazarın dinamik yapısını algılamada başarısızlık gibi etkenlerin; çok parçalı pazar yapılarına, daha az yatırıma, yavaş inovasyona ve yüksek fiyatlarla düşük servis kalitesine yol açtığını vurguladı.

EŞİT PAZAR ŞARTLARI SAĞLANMALI

Avrupa’nın inovasyonu, yeni iş modellerini, yeni pazar deneyimlerini ve dinamik rekabeti teşvik etmesi gerektiğini söyleyen Kanafani, tüm oyuncular için eşit vergilendirme koşullarında, aynı oyun kurallarının geçerli olması ve eşit pazar şartları sağlanması gerektiğini vurguladı. Kanafani, gelişmekte olan ülkelerin Avrupa’yı örnek olarak gördüğünü, bu nedenle Avrupa’daki devletlerin ve düzenleyici otoritelerin yakınsama sürecini çok iyi anlamaları gerektiğini ifade etti.

TÜM OYUNCULARA KURALLAR AYNI OLMALI

Telekomünikasyon sektörünün gündemindeki konuların bir ‘ekosistem’ yaklaşımı ile ele alınması gerektiğini belirten Kanafani, “Bilgi teknolojileri ve iletişim alanında yakınsama süreci devam ediyor. Öyle ki, önümüzdeki iki yıl içinde bu ikisi arasında belirsiz bir çizgi bile olmayacak. 21. yüzyılda yaşıyoruz ve sektörün gündemindeki konuları 20. yüzyıl yaklaşımıyla ele almak doğru değil. Bu ekosistemdeki tüm oyuncular için aynı kurallar geçerli olmalı; değişim, tüm ekosistem çapında olmalı.” dedi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir