TTNET, gezici TIR’ıyla kitleleri internetle tanıştırıyor

Türkiye’nin iletişim ve eğlence şirketi TTNET’in kurumsal sosyal sorumluluk projesi “İnternetle Hayat Kolay”, 6 ay içerisinde toplam 1.242 kişiyi internetle tanıştırdı. TTNET, daha önce internetle tanışmamış olan 12 yaş üstü genç yaşlı, kadın erkek herkesi gezici eğitim TIR’ındaki ücretsiz eğitimlere davet ediyor.

Türkiye’nin “bilgi toplumu olma” hedefini destekleyen TTNET, “İnternetle Hayat Kolay” adıyla 2012 Mayıs ayında başlattığı ve internet okuryazarlığını artırmayı hedeflediği kurumsal sosyal sorumluluk projesi ile 6 ayda 1.242 kişiye eğitim verdi.

T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın himayesinde düzenlenen ve daha önce internetle tanışmamış, 12 yaş üzerindeki genç-yaşlı, kadın-erkek geniş bir kitleyi internetle tanıştıran projeyle TTNET, iletişim teknolojilerinin sunduğu sosyoekonomik gelişim fırsatlarını yaygınlaştırmayı hedefliyor.

TTNET gezici eğitim TIR’ı mahallelerde

“İnternetle Hayat Kolay” Projesi’nin en önemli özelliği ise gezici olması ve bulunduğu şehri semt semt gezerek hizmeti katılımcıların ayağına götürmesi. Projenin gezici TIR’ının içerisinde 25 kursiyer için 25 adet diz üstü bilgisayar bulunuyor. İnteraktif ve teknoloji donanımlı bir eğitim imkanı sunulan TTNET Eğitim TIR’ında kablosuz ve hızlı internet bağlantısı sayesinde 25 kişi aynı anda eğitimdeki uygulamaları gerçekleştirebiliyor.

Başvuruların, katılımcıların kendi bölgelerindeki muhtarlıklar, TTNET satış ofisleri, sivil toplum örgütleri ve kadın kuruluşları aracılığıyla alındığı projede, uzman eğitmenler interneti anlama ve öğrenme derslerinin yanı sıra teknolojideki son gelişmeler, Facebook, Twitter gibi sosyal ağlar, Skype gibi görüntülü haberleşme platformları, internette alışveriş ve güvenlik gibi konularda eğitim veriyor. Bir hafta içinde 10 saatlik programı tamamlayan katılımcılar sertifika almaya hak kazanıyorlar.

Eğitime en çok ilgi çocuklar ve kadınlardan geliyor

Proje Koordinatörü Soner Sabri Bozok, katılımcıların eğitimler sonunda kendilerine olan güvenlerinin arttığını söylerken, projeye en çok ilginin 12-15 yaş arası çocuklardan ve kadınlardan geldiğini belirtiyor. Eğitmen Seda Sönmez de eğitimlerin sonunda katılımcıların korkularını yendiklerini ve en fazla ilgi gösterdikleri konuların başında, internetten alışveriş ve hastane işlemlerinin geldiğini belirtiyor. Sönmez, “Örneğin katılımcılar, internet üzerinden market alışverişi yapabileceklerini gördüklerinde büyük bir şaşkınlık ve sevinç yaşıyorlar. Ayrıca kampanya ve promosyonlardan haberdar oldukları için de aile bütçelerine olumlu katkı sağlamaktan mutlu oluyorlar” diyor.

İlginizi çekebilir:  Kliksa, 2015 online alışveriş haritasını çıkardı

Eğitmenlerden Hüseyin Yiğit ise vatandaşı eğitime çağırmak yerine eğitimi onların ayağına götürmenin yarattığı etkiye dikkat çekiyor ve eğitimin ücretsiz olmasının da artırdığını söylüyor. Her semtte iki hafta olarak belirlenen eğitim takvimi yoğun ilgi nedeniyle dört haftaya kadar uzatılıyor.   Katılımcılar ne diyor?

Torunuma da bakarım, internetimi de öğrenirim

Beyhan Tekin: Torunuma baktığım için genellikle banka işlemleri ve alışverişe vakit ayıramıyordum Ancak gerekli eğitimi aldıktan sonra torunum uyurken tüm bunları evden yapabileceğim. Hem torunuma bakacak hem banka işlemlerimi halledecek hem de rahatlıkla alışveriş yapabileceğim. İstediğim yemek ve pasta tariflerine ulaşabilecek, istediğim her konuda bilgi sahibi olabileceğim. Artık her şey internette. Örneğin, hastaneye randevu almak için bile internet kullanmanız gerekiyor. Ben de artık çocuklarımdan rica etmeyi bırakacak, işlemlerimi kendim yürüteceğim.

Askerdeki oğlumla görüntülü görüşüyorum

Emine Öztürk: Eğitim TIR’ına ilk geldiğimde tek amacım askerdeki oğlumu görebilmekti. Ben oğlumun sadece sesini duymak değil, kendisini de görmek, ona mektuplar yazıp hemen ulaşmasını istiyordum. Eğitimlerimi tamamladım. İlk iş oğlumla çarşı izninde görüntülü sohbet ettim, yüzünü gördüm. Sonra ona uzun uzun mektuplar yazdım, hepsini okumuş. Artık oğlumun resimlerini Facebook’ta görerek hasret giderebiliyorum.

Bayram alışverişi de internetten

İnternetle Hayat Kolay Projesi’ne katılanlar, çevrimiçi iletişimin yanında, internet üzerinden alışveriş yapmayı da öğreniyor. Sevdiklerine bayram hediyesi almak isteyen katılımcılar, artık internet üzerinden alışveriş imkanı sunan siteler aracılığıyla hediyelerini alabiliyorlar.

Bunun yanı sıra e-devlet hizmetleri ve internette aradıkları bir bilgiyi bulabilme konusunda da eğitim alan kursiyerler, Kurban Bayramı’nda, bölgelerindeki kurban satış ve kesim yerlerine ilişkin bilgileri de oturdukları yerden bilgisayar başında elde edebiliyorlar.

Yazıyı Oylayın

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir