Tur şirketi pasaportunuza telefon kayıt ettirmiş olabilir

Yurt dışına tatile çıkacaklar aman dikkat; pasaportunuza telefon çıkabilir. Yurt dışına tatile çıkarken bazı turizm firmalarına pasaportlarını veren vatandaşlar pasaportlarına telefon işletildiğinden şikayet ederken birçok vatandaş da pasaportlara habersiz işlenen cep telefonları kayıt haklarının internette satıldığını şikayet etti.

Pasaport kaydını kılıfına uyduran bazı internet siteleri şimdi de tatile çıkan kişilerin pasaportlarına habersiz işlenen cep telefonlarını satmaya başladı. Piyasa fiyatının altında cep telefonlarının satıldığı internet sitelerinden cep telefonu satın alan vatandaşların sikayetvar.com’a gönderdiği şikayetlere göre; yurt dışına tatile çıkan vatandaşların pasaportlarına cep telefonu işletiliyor. Daha sonra bunlar internette çok rahat bir şekilde satılıyor. İşte bazı şikayetler şöyle:

İnternette Alıcısını Buluyor!

“Yurt dışına tatile çıkarken bir turizm firması ile anlaştık ve gerekli işlemler için pasaportlarımı verdim. Yurt dışına gidip geldiğimde bir telefon getirdim. Türkiye’de telefonu işletmek istediğimde ise pasaportuma kayıtlı cep telefonu olduğunu ve telefon kayıt hakkımın bittiğini öğrendim. Yurtdışında cep telefonları Türkiye’ye göre çok daha ucuza alınabiliyor. Bu nedenle yurt dışına çıkan kişilerin pasaportları kullanılıyor ve bu pasaportlara işlenen telefonlar Türkiye’deki fiyatının altında internette satışa sunuluyor ve vakit kaybedilmeden satılıyor.”

Telefon Alacaklar Dikkat!

“İnternette cep telefonu fiyatlarını araştırırken bazı cihazların çok uygun fiyata satıldığını gördüm. Satıcısı ile irtibat kurdum. Telefonu satın alma işlemlerinde iken internette satılan telefonların başkalarının pasaportlarına habersiz işlenmiş yurt dışından getirilen telefonlar olduğunu öğrendim. Yurtdışından getirilen telefonlardaki pasaporta kayıt zorunluluğu internette kendi pazarını oluşturmuş. Tekrar IMEI sorunu yaşanabilir diye vazgeçtim. İleride pasaport sahibi bilgim dışında telefon kaydı işlenmiş deyip kaydı sildirebilir. Aman dikkat.”

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir