Türk Telekom, Çorlu’da az gören çocuklara ‘Günışığı’ oldu

Türk Telekom’un Günışığı Projesi kapsamında Çorlu’daki az gören çocuklara, erken çocukluk dönemi ve az gören eğitimi verildi.

Şirket açıklamasına göre, Türk Telekom’un, Engelsiz Yaşama Derneği (EY-DER) ile birlikte hayata geçirdiği Günışığı Projesi, Çorlu Kaymakamlığı, Çorlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Çorlu Belediyesinin davetiyle Çorlu’daki az gören çocuklar, aileleri ve öğretmenleri ile buluştu. 3 gün süren seminerler kapsamında aileler ve öğretmenlere erken çocukluk dönemi ve az gören eğitimi verilirken 13 az gören çocuk Günışığı Projesine dahil edildi.

Toplam 600 kişinin katıldığı seminerler ile, ilk kez “az gören” kavramı konusunda farkındalık düzeyinin artırılması ve az gören çocuklara yönelik işlevsel görme eğitimlerinin yaygınlaştırılması için yerel bir yönetimle iş birliği yapılmış oldu.

Günışığı Projesi

Günışığı Projesi ile yüzde 1 ila 10 arasında görme kalıntısına sahip olan çocuklara erken müdahale eğitimiyle görmeyi öğretmek amaçlanıyor.

Proje kapsamında erken müdahale eğitimi alan çocuklar, aldıkları bu eğitim sonrasında beyaz bastona ihtiyaç duymadan yürüyebiliyor, paten kayabiliyor, bisiklete biniyor, toplu taşıma araçlarını kimseye ihtiyaç duymadan kullanabiliyor, resim yapabiliyor, yapılan ortam düzenlemeleriyle sınıf ortamında diğer arkadaşlarıyla aynı sıraları paylaşarak eğitimini sürdürebiliyor.

Toplam 34 ili kapsayan eğitimlerden geçen yıl 100 çocuk mezun oldu. 2016 yılının sonuna kadar 200 çocuğun daha Günışığı eğitimini tamamlaması hedefleniyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir