Türk Telekom, internette kesinti yaşatmadı

İstanbul Boğazı’nda bir geminin demir atarak Avrupa ve Asya kıtaları arasındaki fiber optik iletişim hatlarına zarar vermesi sonrasında, Türk Telekom’un yedekli altyapısı sayesinde internette herhangi bir aksaklık yaşanmadı.

Türk Telekom’dan yapılan açıklamada, şirketin şebeke altyapısının korumalı ve yedekli olarak planlandığı belirtilerek, olası durumlara karşı diğer karasal ve denizaltı fiber optik kablolarla iletişimin aksamadan devam ettiği ifade edildi.

Türk Telekom CEO’su Tahsin Yılmaz da, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Boğaz fiber geçişinde oluşan bu hadiseden dolayı trafik yedekli altyapımızdan aktarılmıştır, internette bir yavaşlama olmayacak. İstanbul Boğazı’nda 5 ayrı kablo geçişimiz var, ikisi Fatih Sultan Mehmet ve Boğaziçi köprülerinde havadan olmak üzere.” ifadelerini kullandı.

Yılmaz, ayrıca olağanüstü durumlar için Asya-Avrupa geçişi kapsamında Çanakkale Boğazı’nda da 5 ilave geçiş bulunduğunu aktardı ve “Türk Telekom Şebeke Yönetim Merkezlerimiz 7 gün 24 saat kesintisiz Türkiye iletişim omurgası için mesaideler” mesajıyla görevdeki personelin fotoğrafını paylaştı.

İnternet Kurulu Başkanı Serhat Özeren ise, iletişimin olağanüstü durumlar karşısında yedek fiber hatların yanı sıra uydulardan da kesintisiz sürdürülebildiğini belirttti. Özeren, bazı fiber hatların da Marmaray içinden geçtiği bilgisini Twitter’dan paylaştı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir