Türk Telekom yönetiminde önemli değişiklikler

Türk Telekom Grubu (TTG) entegre yapısı altında verimlilik ve etkinlik artışı sağlamak amacıyla organizasyonel değişiklikler yaptığını, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) duyurdu. Açıklamada, “Yeni organizasyon yapısı ile TTG, Genel Müdür Yardımcısı seviyesinde ortak operasyonların sinerjisinden azami ölçüde fayda sağlamayı ve yürütmeyi güçlendirmeyi hedeflemekte olup bunun yanı sıra müşteri odaklı yaklaşımını, bireysel ve kurumsal müşteri odağını devam ettirecektir. Artan verimlilik faydasına ek olarak, TTG sade ve etkin operasyon yapısı ile toplam müşteri deneyimine pozitif katkı sağlamayı hedeflemektedir” denildi.

Ekim ayı sonunda Digiturk’teki İcra Kurulu Başkanlığı görevinden istifa eden Ümit Önal, aynı tarihlerde Türk Telekom’la anlaşmış, ancak hangi göreve getirildiği açıklanmamıştı. Önal’ın TTNET bünyesinde Satış ve Müşteri Hizmetleri Genel Müdür Yardımcılığı görevini üstlendiği KAP’a yapılan açıklamayla netleşti.

Bu doğrultuda, yeniden yapılanmayla ilgili önemli değişiklikler şöyle sıralandı:

“Bireysel İş Birimi Genel Müdürü, TTNET” (12.08.2016 tarihli özel durum açıklamasında belirtildiği üzere) ve “Kurumsal İş Birimi Genel Müdürü, TTNET” pozisyonları kaldırılmıştır. Aynı zamanda bir önceki organizasyonda Bireysel ve Kurumsal İş Birimleri altında yer alan Genel Müdür Yardımcılğı pozisyonları da kaldırılmıştır.

Bireysel ve kurumsal müşterilere dönük pazarlama faaliyetlerinin uçtan uca yönetilmesine yönelik olarak Genel Müdür’e doğrudan raporlamak üzere “Pazarlama Genel Müdür Yardımcılığı” pozisyonu oluşturulmuştur; buna göre, mevcut organizasyondaki Kurumsal Pazarlama departmanı, Bireysel Pazarlama departmanı ve TV departmanı; (TTNET bünyesinde) Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı olarak atanan Hakan Dursun’a raporlayacaktır.

Bireysel ve kurumsal müşterilere dönük satış ve müşteri hizmetleri yönetimi faaliyetlerinin yürütülmesine yönelik olarak Genel Müdür’e doğrudan raporlamak üzere “Satış ve Müşteri Hizmetleri Genel Müdür Yardımcılığı” pozisyonu oluşturulmuştur; buna göre, mevcut organizasyondaki Kurumsal Satış departmanı, Bireysel Satış departmanı, Kurumsal Müşteri Hizmetleri departmanı ve Bireysel Müşteri Hizmetleri departmanı, (TTNET bünyesinde) Satış ve Müşteri Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı olarak atanan Ümit Önal’a raporlayacaktır.

Finans Genel Müdür Yardımcısı tüm iş birimleri ve fonksiyonlar için finansal süreçlerden uçtan uca sorumlu olacaktır. Bu doğrultuda Kurumsal Finans ve Bireysel Finans departmanları Kaan Aktan’a raporlayacaktır.

İş Planlama Genel Müdür Yardımcılığı ile Strateji ve İş Geliştirme Genel Müdür Yardımcılığı departmanları “Strateji ve İş Planlama Genel Müdür Yardımcılığı” departmanı altında birleştirilmiştir. Genel Müdür’e doğrudan raporlamak üzere Fırat Yaman Er Strateji ve İş Planlama Genel Müdür Yardımcısı olarak atanmıştır.

Genel Müdür’e doğrudan raporlayacak “İş Destek Genel Müdür Yardımcılığı” pozisyonu oluşturulmuştur; buna göre, mevcut organizasyondaki İnsan Kaynakları departmanı, Regülasyon departmanı ve Destek Hizmetleri departmanı İş Destek Genel Müdür Yardımcısı olarak atanan Şükrü Kutlu’ya raporlayacaktır.

Yavuz Yıldırım “Toptan Genel Müdür Yardımcısı” olarak mevcut görevine devam edecektir.

Satın alma ve Tedarikçi İlişkileri Yönetimi Genel Müdür Yardımcılığı pozisyonu kapatılmıştır. Bu fonksiyon CEO’ya doğrudan bağlı Direktör seviyesinde yeniden yapılandırılmıştır

ÜMİT ÖNAL KİMDİR?

Ümit Önal 2015-2016 yılları arasında Digiturk Genel Müdürlüğüne vekalet etmiş ve İcra Kurulu Üyesi olarak görev yapmıştır. Bu süreçte Önal, şirketin el değiştirmesi aşamasında (TMSF kontrolünün değişmesi) gerekli hazırlıkların yürütülmesinden sorumlu olmuştur.
Digiturk’teki yöneticiliği sırasında, müşteri kaybı oranlarını azaltmak üzere etkin stratejiler geliştiren Önal, bu kapsamda marka imajının yükseltilmesine yönelik tüm paydaşları içeren kapsamlı çalışmalara da imza atmıştır. Bunlara ek olarak, Şirket transferinin başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi ve yönetim ekibinin yeni hissedarlar için hazırlanması sürecinde ilgili kamu kurumları ve düzenleyici makamlar ile koordinasyon ve ilişki yönetimini üstlenmiştir.
İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklam ve Halkla İlişkiler Bölümü mezunu olan Önal; reklam, prodüksiyon, içerik/yayıncılık/reklam satışı alanlarında TGRT ve Kanal 7 gibi Türkiye’nin önde gelen medya kuruluşlarında yönetici pozisyonunda görev almıştır. Medya sektöründe 20 yılın üzerinde deneyimi olan Önal, bu süreçte Türkiye’deki medya dönüşümünün parçası olma imkânına sahip olmuştur.
Daha sonra Turkuvaz Grubuna katılan Önal, önce ATV Genel Müdürü, daha sonra Grubun bünyesindeki tüm markalar için Reklam Başkanı olarak görev yapmıştır. Önal Show TV Genel Müdürü olarak da çalışmıştır.
Digiturk’e katılmadan önce İpek Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü olarak görev yapmıştır.
Ümit Önal kariyeri boyunca sektör derneklerinde aktif olarak görev almıştır. Önal TİAK (Televizyon İzleme ve Araştırmaları) başkanlığı yapmış olup şu an aynı kuruluşta Yönetim Kurulu Üyeliğini sürdürmektedir. Aynı zaman TVYD’de (Televizyon Yayıncıları Derneği) komite başkanlığını yürütmektedir.
Önal evli ve 3 kız çocuğu babasıdır.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir