Türkiye Finans, Tier III sertifikası alan ilk ve tek banka

Türkiye Finans, veri merkezleri konusunda dünya çapında en önemli sertifikalardan biri olan Tier III sertifikasını aldı. Uptime Institute tarafından titiz incelemeler sonucunda, uygulama, yönetim ve tasarım konularında değerlendirilen Türkiye Finans, bu sertifikaya sahip ilk banka oldu.

Türkiye’nin öncü katılım bankası Türkiye Finans, veri merkezlerinde dünya çapında standardizasyonu sağlamak için çalışmalarını sürdüren Uptime Institute tarafından Tier III sertifikası almaya layık görüldü. Türkiye Finans Veri Merkezi, Tier III sertifikasına sahip Türkiye’de finans sektöründe kurulu ve çalışan ilk ve tek veri merkezi oldu.

2011 yılı sonunda oluşturulan Türkiye Finans Veri Merkezi, Tier III standartlarında, tam yedekli ve yüksek teknolojik özelliklere sahip bir merkez olarak faaliyet gösteriyor. Kesintisiz hizmet vermek üzere tasarlanan veri merkezinin devamlılığı, yedek bir veri merkezi ile sağlanıyor.

Türkiye Finans Veri Merkezi, yüksek güvenliği, elektrik yükü, ısı, nem gibi koşulları anlık izleme ve kontrol fonksiyonları ile dikkat çekiyor. Enerji kullanımında yüksek bir etkinlik sağlıyor, enerji ölçüm katsayısı Türkiye ve Avrupa ortalamalarının çok altında kalıyor. Bankanın hızlı süreçlerine imkan tanıyan test ortamı hazırlama sistemi ile sayılı saatler içinde test şartları oluşturabiliyor. Veri merkezinde çalışan yan sistemler sayesinde yıllık bakımlar için bile sistemlerin kapanmasına gerek kalmıyor, bakım esnasında tüm ekipmanlar yüksek performans ile çalışabiliyor. Veri merkezi ayrıca Türkiye Finans’ın sürdürülebilir büyümesini destekleyebilecek genişleme özelliği taşıyan bir altyapıyla faaliyetlerini sürdürüyor.

Türkiye Finans Veri Merkezi için 10 milyon doların üzerinde yatırım yaptıklarını belirten Türkiye Finans Bilgi Sistemlerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Fahri Öbek, “Teknoloji, rekabetin vazgeçilmez bir parçası. Her geçen gün gelişen teknolojik yeniliklere ayak uyduramayan kurumlar zaman içerisinde sistemlerini yönetemez hale gelerek hızla müşteri ve itibar kaybı yaşarken, teknolojiyi bünyelerine çok iyi entegre eden kurumlar ise başarılarını artırarak konumlarını güçlendiriyor. Veri Merkezimiz 496 m² alanı ile uluslararası standartlarda modern yöntem ve araçların kullanılarak tasarlandığı, bankamızın büyümesine paralel gelişen ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir merkez olma özelliği taşıyor. Minimum enerji kullanımı ve karbon salımı ile ’Green IT’ konseptine uygun, 1.6 PUE (Power Usage Effectiveness) ile Türkiye’nin ve hatta Avrupa’nın en verimli ve en çevreci veri merkezleri arasında yer alan Veri Merkezimiz mevcut olan en modern altyapıya ve izleme imkanlarına sahip. Bu bağlamda Türkiye Finans olarak 10 milyon doların üzerinde bir altyapı yatırımıyla hayata geçirdiğimiz Veri Merkezimiz, yalnızca yurt içinden değil yurt dışından da büyük ilgi görmeye devam ediyor. Zaman zaman konunun uzmanı yetkilileri bankamızda ağırlıyor ve örnek çalışmalarımızı kendilerine aktarıyoruz. Bu Türkiye Finans ve ülkemiz adına gerçekten gurur verici bir tablo. Şimdi de Uptime Institute tarafından Tier III sertifikasını alan finans sektöründe ilk ve tek kurum olmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve ürün incelemelerine yer veren bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir