Türkiye’nin ilk Akıllı TV Laboratuvarı açıldı

Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın, “Türkiye’nin ilk Akıllı TV Laboratuvarıyla üniversite ile sektörler arasında kurmuş olduğumuz güçlü bağlara bir zincir daha ekledik” dedi. Türkiye’nin ilk “Akıllı TV Laboratuvarı” Kadir Has Üniversitesi ve Philips TV iş birliği ile faaliyete başladı.

Kadir Has Üniversitesi’nde düzenlenen açılış ve imza töreninde konuşan Aydın, üniversitenin Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi bünyesinde kurulan laboratuvarın Türkiye için katma değer üreteceğini söyledi.

Laboratuvarın, Smart TV uygulamaları geliştirmek isteyen gençleri eğiteceğini aktaran Aydın, laboratuvarda geliştirilen uygulamaların Philips Android televizyonlarda yer alma şansı yakalayacağını kaydetti.

Kadir Has Üniversitesi olarak alanında uzman ve dünya vatandaşı olacak bireyler yetiştirmeyi amaçladıklarını anlatan Aydın, şunları kaydetti:

“Hedefimizi son teknolojiyle geliştirerek sürdürüyoruz. Dünyanın sayılı teknoloji şirketlerinden biri olan Philips ile yaptığımız bu işbirliği ile bir ilki başarıyoruz. Eğitim ve araştırmalarda son mobil teknolojilerin kullanıldığı üniversitemizde, Türkiye’nin ilk Akıllı TV Laboratuvarı ile hem öğrencilerimiz hem de akademik ekibimiz yeni ve güncel Android uygulamalar geliştirme imkanı bulacak.

Bütün bunları göz önünde bulundurduğumuzda Kadir Has Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi bünyesinde kurulan Türkiye’nin ilk Akıllı TV Laboratuvarıyla üniversite ile sektörler arasında kurmuş olduğumuz güçlü bağlara bir zincir daha ekledik.”

“Öğrenciler uygulama geliştirecek”

Philips TV Türkiye Genel Müdürü Faruk Kocabaş, Türkiye’nin ilk Akıllı TV laboratuvarını açmaktan memnuniyet duyduklarını belirterek, bu girişimin sadece Philips için değil, Android tabanlı tüm akıllı televizyon sektörü için yararlı olacağını söyledi.

Kocabaş, “Laboratuvarda ders alacak öğrencilerimizden çok inovatif çalışmalar bekliyoruz. Üstelik öğrencilerimizin sadece Philips için uygulama geliştirmesi gerekmiyor. Uygulamalar Android işletim sistemiyle çalışan tüm televizyonlarda kullanılabilecek. Bu ortamda oluşacak ve hayata geçecek her yeni fikir sonuçta TV sektörünün de büyümesine, gelişmesine bir itici güç olacak” ifadelerini kullandı.

“Yurt dışına açılmak isteyen Türk yazılımcılara fırsat”

Kocabaş, bu laboratuvarın yurtdışına açılmak isteyen yazılımcılar için önemli bir fırsat olabileceğini ifade ederek, “Türkiye’den çıkacak bir uygulama küresel bir kullanım ve etki alanı bulabilir” dedi. Aktarılan bilgilere göre, laboratuvarda Kadir Has Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğretim görevlileri ve teknoloji sektöründen uzmanlar ders verecek.

Öğrenciler eğitimleri esnasında sektöre yönelik proje geliştirecek. Patent almak gerektiğinde Kadir Has Üniversitesi yardımcı olacak.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir