TCLTV

TV’de dört renk teknolojisi

Devrim yaratan 4-RENK QUATTRON teknolojisi dünyada ilk kez ve sadece Sharp’da… Sharp Digicom ile Türkiye’de…

Türkiye tüketici elektroniği sektörünün öncü şirketi Digicom, büyük ekran TV pazarının dünya lideri Sharp ile işbirliği yaparak, Türk tüketicisini bir ilkle daha buluşturdu. Türkiye’yi plazma TV ile tanıştıran, ilk HD yayını gerçekleştiren digital platform öncüsü Digicom, Sharp’ın dünyada ilk ve tek dört renk (RGBY) teknolojisine sahip Quattron LED TV’lerini Türk tüketicisinin beğenisine sundu. Sharp teknolojisine sahip LED televizyonların 60 inç’ten dünyanın en büyük LED TV’si 90 inç’e kadar farklı büyüklükte alternatifi bulunuyor.

4. renk sarı ile geniş renk yelpazesi…

Sharp’ın patenli teknolojisi olan 4-renk Quattron teknolojisine sahip LED TV’ler, mevcut televizyonlarda kullanılan 3 renk (RGB ya da kırmızı, yeşil ve mavi) yerine 4 renkten oluşmaktadır. Sektörde bir ilke imza atarak dördüncü renk sarının eklendiği bu son teknolojiye sahip Sharp Quattron LED TV’ler, bu zamana kadar sektörde bulunmayan mükemmel görüntü kalitesi ile benzersiz renkler üretiyor.

LCD TV’lere LED backlight ve tarama teknolojisinin kazandırılması, birçok avantajı da beraberinde getiriyor. Daha ince ekranlar ile sağlanan daha zarif tasarımlar, standart floresan arka aydınlatmalı modellere kıyasla çok daha düşük enerji tüketimi ve aydınlık ortamlarda bile gerçeğe çok yakın görüntü kalitesi yeni Quattron LED TV’leri diğerlerinden ayıran en önemli özellikleri arasında yer alıyor.

Yüksek çözünürlüğe sahip Sharp LED TV’leri izlemek için büyük bir salona ihtiyacınız yok. 60” ekranı 2,3 metre, 70” ekranı 2,7 metre, 80” büyüklüğündeki televizyonu ise sadece 3 metre mesafeden rahatlıkla izleyebilirsiniz.

Quattron teknolojisine sahip LED TV’lerin özellikleri:

1. YOĞUN RENK

 • Sarı renk pikselin eklenmesiyle renkler önemli ölçüde daha canlı ve gerçekçidir. Örnek olarak, sarı bir çiçek, altın renkli nesneler, zümrüt yeşili ve turkuaz bir gölet gibi görüntülerde renkler özellikle daha net gözüküyor.
 • Dört ana renk kullanan ve 8.2 milyondan fazla alt-piksele sahip yeni Sharp teknolojisi (6.2 milyon alt-pikselli ve üç renkli klasik LCD panellerle karşılaştırıldığında), hem 2D’de hem 3D’de maksimum renk keskinliği ve parlaklığı ile en yüksek kalitede görüntü sağlıyor.
 • Sharp TV’lerdeki renk spektrumu, üç ana renkli sistemi kullanan geleneksel televizyon ekranları ile karşılaştırıldığında %10 daha fazladır.
İlginizi çekebilir:  Tablette yerli marka: Escort Joye

2. DAHA DOĞAL GÖRÜNTÜ VE DÜŞÜK ENERJİ TÜKETİMİ

 • Klasik LCD TV modellerinde beyaz LED’lerin kullanılması beyaz renge hafif bir mavilik veya sarı tonu katar. Dolayısıyla, sarı alt-pikselin eklenmesi enerji tüketiminde %30 azalmayla beraber daha net bir görüntü sağlar.
 • 3D görüntülerin 2D görüntülerden %50 daha koyu olduğu geleneksel LCD panellerle karşılaştırıldığında, 3D Quattron teknolojisi sarı pikselin getirdiği parlaklık ve canlılık sayesinde en gelişmiş ve gerçekçi görüntü üretimi gerçekleştiriyor.
 • Quattron TV’ler en düşük enerji tüketimine sahip ve LCD panel üreticileri arasında enerji tasarrufu çözümü konusunda Sharp lider konumda bulunuyor. (Alman BUND “Friends of the Earth” – “Dünyanın dostları” çevre kuruluşu değerlendirmelerine göre)

3. DAHA GERÇEK VE PÜRÜZSÜZ GÖRÜNTÜ ÜRETİMİ

 • Quattron teknolojisi, diğer klasik TV’lere göre %33 daha fazla alt-piksel içeren geniş paneli sayesinde daha gerçek ve pürüzsüz görüntü üretimi sağlıyor.
 • Yeni Clear Picture işlemci ve yeni Sub Pixel Control 2 özellikleri sayesinde “pürüzlü” veya “pikselize” görüntüleri ortadan kaldırıyor; görüntüler pürüzsüz ve doğru olarak üretiliyor.
 • Active Motion 800, hareketli görüntü kalitesini artırarak, daha net ve daha akıcı görüntüler elde edilmesini sağlıyor.

4. YÜKSEK KONTRASTLA DAHA DERİN VE DAHA CANLI RENKLER

 • Ultra Brilliant LCD teknolojisi ve UV ²A paneller tarafından geliştirilen en son nesil Sharp paneller, mevcut panellerle karşılaştırıldığında %25’e varan daha yüksek kontrast oranına imkan veriyor.
 • En son işlemci teknolojisi sayesinde, ekrandaki görüntünün kontrastı arttırılırken, ten renklerinin olabildiğince doğal kalabilmesi için televizyonunuzun ekrandaki bu renkleri ayırt edip kontrastlarının en optimum şekilde üretilmesini sağlıyor.
 • 3D görüntü kalitesi, otomatik derinlik kontrolü ve otomatik format algılama işlevi ile geliştiriliyor.

Anker Soundcore Life Q10 Bluetooth Kulaklık incelemesi

Yazıyı Oylayın

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir