Uçak bileti rezervasyonunda Asya ağırlığı

Uçak bileti arama ve karşılaştırma motoru Skyscanner’ın verilerine göre, Türklerin seyahatleri için Asya ülkelerine gösterdiği ilgi 2013 yılında ciddi oranda artıyor. 2012’nin Ocak ve Şubat aylarıyla karşılaştırıldığında,2013 yılında Türkiye’den Çin, Hong Kong, Güney Kore ve Filipinler gibi Asya ülkelerine yapılan uçak bileti aramalarında neredeyse 3 kat artış görülüyor. 2013’ün Çin’de Türkiye yılı olması da Çinlilerin ilgisini çekmişe benziyor, bu sene Çin’den Türkiye aramalarında da  %134’ün üzerinde artış dikkat çekiyor. Uçak bileti arama motoru Skyscanner’ın 2012 ve 2013’ün Ocak-Şubat aylarının uçak bileti arama verileri karşılaştırdığında ortaya ilgi çekici sonuçlar çıkıyor.  Veriler, Türklerin Asya ülkelerine gittikçe daha çok yöneldiğine işaret ediyor.

Çin yükselişte

Uçak bileti aramalarında yükselişe geçen ülkeler arasında ilk sıralarda Çin göze çarpıyor.2012 senesi Türkiye’de Çin Kültür yılı olarak ilan edilmişti, 2013 ise Çin’de Türk Kültür Yılı olarak kutlanıyor ve bu girişimler seyahatlere de yansıyor. 2013 Ocak ve Şubat aylarında Çin’den Türkiye’ye yapılan uçak bileti aramaları % 134 artarken, Türkiye’deki artış %175 civarında seyrediyor. Türk Hava Yolları’nın Nisan ayı itibariyle Çin’in Guangzhou şehrine olan karşılıklı direkt seferlerini haftada 4’ten her güne çıkaracak olması da iki ülke arasındaki seyahatlerin arttığına işaret ediyor.

İş seyahatlerinde Çin, ABD’yi geçiyor

Küresel İş Seyahatleri Derneği (GBTA), önümüzdeki iki yıl sürecinde Çin’in ABD’yi iş seyahatlerinde ABD’yi geride bırakarak tüm dünyada ilk sıraya yerleşeceğini öngörüyor. GBTA’nın araştırmasına göre iş seyahatleri için Çin, Hindistan ve Rusya artışa geçiyor. Skyscanner’ın verileri de bu bilgileri doğrular nitelikte; tüm dünyada Hindistan uçak bileti aramalarında %79 artış gözleniyor.

Gangnam Style ile tam gaz Güney Kore’ye

Gangnam Style çılgınlığı ile geçtiğimiz sene ön plana çıkan Güney Kore, bu sene de Türklerin ilgi odağı olmaya devam ediyor. 2012’ye kıyasla Türkiye’den Güney Kore’ye yapılan aramalarda %167 artış gözleniyor.

Asya’nın da vize istemeyeni makbul

Türklerden vize istemeyen Asya ülkelerine de ilgi artıyor. 2013 yılında Türklerden vize istemeyen Hong Kong, Maldivler, Filipinler, Japonya, Tayland ve Malezya gibi ülkelere yapılan uçak bileti aramaları 2012’ye kıyasla ortalama 2,5 kat artış gösteriyor.

2013’te Türkiye’den yapılan aramalarda en çok artış gösteren ülkeler:

Hong Kong %183
Çin %175
Güney Kore %167
Maldivler %161
Filipinler %157

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir