Uçak biletlerini peşin alıyoruz

Enuygun.com’un 100 bin kişi üzerinde yaptığı analizde uçak bileti alanların yüzde 70’inin peşin alımı tercih ettiği tespit edildi.   Alışverişlerimizde çok sık tercih ettiğimiz taksitli ödeme seçeneği uçak bileti satın alanlara cazip gelmedi. Karşılaştırma sitesi Enuygun.com’un uçak bileti satın alan 100 bin kişi üzerinden yaptığı analize göre, bilet satın alanların yüzde 70’i peşin alımı, yani kredi kartından tek çekim işlemini seçerken, yüzde 30’u ise taksitli seçeneği tercih etti.

Yol bütçesi ayrılıyor

İnsanların tatil bütçelerini hazırlarken yol ve ulaşıma bir bütçe ayırmaya alışık olduğunu belirten Enuygun.com Analisti Tuğba Hacıbayramoğlu, “Seyahate çıkmadan önce genelde yol bütçesi ayrılıyor. İnsanlar, sonraki aylara yükleme yapmak istemedikleri için tatile ya da akraba ziyaretine giderken uçak biletini peşin alıyor. Ayrıca uçak biletlerinde taksit seçeneği yeni bir uygulama olduğu için de peşin alımlar daha çok tercih ediliyor. Bir de bankaların koyduğu ufak komisyonlar da peşin alımların diğer tercih sebebi. 3-5 TL’lik komisyon bile bilet satın alanı rahatsız ediyor ve taksitten vazgeçiyor” yorumunda bulundu.

İnternetten ucuz bilet alma avantajı

Gideceğiniz yeri ve tarihi belirledikten sonra internet üzerinden uçak bileti satın almanın çok kolay ve avantajlı bir seçenek olduğunu belirten Hacıbayramoğlu’na göre, “Geçmişte alışık olduğumuzun aksine insanlar internet üzerinden çok uygun fiyatlara uçak bileti satın alabiliyor. Bu yüzden de taksite gereksinim duymuyor.”

Güney biletlerini kadınlar, doğu biletlerini erkekler aldı

Enuygun.com’un uçak bileti satın alanlar üzerindeki bir başka analizine göre güneydeki tatil yörelerine ait biletleri kadınlar satın alırken, doğu illeri için bilet alımlarını genelde erkekler yaptı. Antalya, Bodrum, İzmir gibi tatil yörelerine ait biletleri genelde kadınlar, Erzurum, Van, Diyarbakır gibi doğu illerinin biletlerini ise erkekler satın aldı.

İlginizi çekebilir:  E-reçete kapsama alanı daha da genişliyor

Pegasus en çok tercih edilen havayolu oldu

Enuygun.com, diğer bir analizinde ise en çok tercih edilen havayolu firmasının Pegasus olduğunu tespit etti. Uçuş ağını sürekli genişleten ve uygun fiyata uçak bileti satan Pegasus Havayolları en çok tercih edilen havayolu firması olurken, onu Türk Hava Yolları (THY) ve Anadolujet izledi. Bilet satın alanların yüzde 31’i Pegasus’u, yüzde 29’u THY’yi, yüzde 22’si Anadolujet’i ve yüzde 18’i ise diğer havayollarını tercih etti.

Yurtiçinde Trabzon, yurtdışında KKTC

Uçak bileti satın alanların çoğunluğu yurtiçinde en çok Trabzon, Antalya, İzmir ve Adana uçuşlarına ilgi gösterdi. Yurtdışı uçuşlarında ise KKTC Ercan en çok bilet alınan uçuş destinasyonu oldu. KKTC’yi Paris ve New York şehirleri izledi.

Yazıyı Oylayın

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir