Uçakta yüksek hızlı internet 2014’te gelecek

Uçakta video içeriği indirebilecek hızda kablosuz internet bağlantısı İngiltere’de ve muhtemelen Avrupa’nın birçok yerinde 2014 yılında mümkün olacak.

İngiltere’nin iletişim alanında düzenleyici kuruluşu Ofcom; uçak, gemi ve trenlerde internet kullanımına olanak sağlayacak yeni bir uydu sistemine ruhsat verilmesini öneriyor.

Hareketli platformlara yerleştirilen uydu-yer istasyonları, yolculuk yapanların şimdi olduğundan 10 kat daha hızlı bir şekilde bağlantı kurabilmesini sağlayacak. İngiliz hava yolu şirketi British Airways henüz bu teknolojiyi kullanıp kullanmayacağını açıklamadı.

Ofcom geçen hafta yüksek frekans bandı kullanan bir sabit uydu çanak sistemine ruhsat verilmesi konusunda görüş almaya başladı.

Birçok uydu operatörü önümüzdeki aylarda uydu-yer istasyonlarının kullanımını sağlayacak ağlar oluşturmayı planlıyor.

Ofcom’un bir sözcüsa, hava yolu şirketlerinin sistemi kullanıp kullanmama konusunda “ticari bir karar” vermelerinin gerektiğini söyledi.

British Airways’in uçuş eğlence ve teknoloji müdürü Richard D’Cruze, internet bağlantısı sektöründe, gerek uydu gerekse doğrudan havadan yere bağlantı teknolojilerindeki gelişmeleri yakından takip ettiklerini söyledi.

BBC’nin haberine göre, Ofcom bu konuda Avrupa’da Fransa, Almanya ve Lüksemburg da dahil diğer ülkelerdeki düzenleyici kurumlarla 2 yıldır işbirliği içinde çalıştığını, her bir kuruluşun kendi düzenlemesini hazırlamakta olduğunu açıkladı.

ABD’deki düzenleyici kurum olan Federal İletişim Komisyonu (FCC) uydu-yer istasyonlarının kullanımına onay verdi bile. Uzmanlar bu teknolojinin yüksek maliyetinin ister istemez kullanıcılara yansıyacağına dikkat çekiyorlar.

İngiltere’de bu teknolojiden en çok şu anda 3G bağlantısının çok zayıf olduğu trenlerde yararlanılabileceği söyleniyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir