Ünlülerin ‘gizli dosyalar’ı ortalığa serildi

Başta Michelle Obama olmak üzere sayısız ünlünün kredi kartı bilgilerinin deşifre olması tüm dünyada yetkilileri harekete geçirdi. Amerika’nın First Lady’si Michelle Obama, internet üzerinden alışverişi seven isimlerden biri. Ne var ki Obama’nın online alışveriş tutkusu kredi kartı bilgilerinin exposed.su sitesinde deşifre edilmesine sebep oldu.

Tıpkı Britney Spears, Jay Z, Beyonce, Hillary Clinton, Paris Hilton ya da ABD Başkan yardımcısı Joe Biden gibi. Tüm bu ünlü isimler ve daha fazlasının kredi kartı bilgileri ve sosyal güvenlik numaraları aynı sitede tek tek deşifre olmuş durumda.

Rusya kaynaklı internet sitesinin bu verileri nasıl ele geçirip yayınladığına dair herhangi bir açıklama yapılmış değil. Bilgisayar korsanlarına hedef gösterircesine deşifre edilen bu bilgilerin, cep telefonlarının hacklenmesiyle ya da doğrudan internet modemlerinin şifrelerinin kırılmasıyla ele geçirildiği tahmin ediliyor.

“Gizli Dosyalar” başlığı altında exposed.su sitesinde yayınlanan bilgilere dair yazılan ön metinde ‘Tanrı’nın mucizelerine inanıyorsanız, şeytanın yapabileceklerini de görmelisiniz’ cümlesi yer alıyor. Sitenin daha önce de bir çok ünlü isme ilişkin bilgi toplayıp ifşa ederek skandala sebep olduğu belirtiliyor.

Avrupa Bilgisayar Korsanlığından Koruma Derneği sözcüsü Constanze Kurz, ‘Ünlülerin dedikoduları mahiyetinde bilgilerin yayınlanması önemli değil, asıl önemli olan sanayi casusluğu noktasına varacak bilgilerin korunma altına alınmasıdır’ sözleriyle olaya tepkisini dile getirdi. Kurz, politikacılar ve iş dünyasından isimlerin de bilgisayar korsanlarının ilgi alanında olduklarını sözlerine ekledi.

Deutsche Welle’nin haberine göre, Bilgi Güvenliği Federal Dairesi Yetkililerinin üst düzey siyasileri korumak için ağ güvenliği üzerinde yoğun şekilde çalıştıklarını belirten Kurz, bir çok politikacı ve siyasetçinin cep telefonunun hayatı kolaylaştıran servislerinden yararlandıklarını ancak bu durumun güvenlik açıkları yarattığının ve bu bilgilerin korunmasının şart olduğunun altını çizdi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir