‘Uzay atlayışı’ YouTube’da canlı izlenme rekoru kırdı

“Uzayın kıyısı”ndan atlayarak birkaç rekor birden kıran Avusturyalı Felix Baumgartner aynı zamanda canlı izlenme rekoru da kırdı. Yaptığı serbest düşüşte ses hızını aşan 43 yaşındaki Baumgartner’ın düşüşünü, Google’ın YouTube internet sitesinde sekiz milyondan fazla kişi canlı olarak izledi.

Google’ın İngiltere kolu Google UK yöneticilerinin yaptığı açıklamada, bunun internet tarihinde eşzamanlı izleme rekoruna ulaştığı doğrulandı.

ABD’nin New Mexico eyaletinde 39 km irtifada dev bir helyum balonundan atlayan Baumgartner, dokuz dakikalık düşüşü sırasında saatte 1343 km hız yaparak ses hızını aştı. Baumgartner’in çıkışını gerçekleştirdiği kapsüle, internet üzerinden canlı izlenme olanağı sunmak için kameralar yerleştirildi.

Google sözcüsü, atlayışın sponsoru olan Red Bull Stratos’un yaptığı canlı yayının YouTube’da aynı anda en fazla kişi tarafından izlenen gösteri olduğunu belirtti.

Şirketin internet sitesinde yapılan açıklamada “Başarılarından ötürü Felix Baumgartner’ı ve YouTube’da en fazla eşzamanlı izleyici çeken canlı yayını gerçekleştirdiği için Red Bull Stratos ekibini kutluyoruz.” denildi.

Kıyaslama yapmak için bir gösterge olması bakımından söylenecek olursa, bu yılki Olimpiyat Oyunları’nın ilk gününde BBC’nin spor sitesine 8,3 milyon kişi giriş yapmıştı.

Gösteri sırasında kullanılan diğer teknolojilerin daha uzun erimli kullanımı sözkonusu. Düşüş sırasında Baumgartner’in vücudunu gözetim altında tutmak için İngiliz Equivital şirketinin teçhizatları kullanıldı.

Göğsüne iliştirilen sistem sayesinde Baumgartner’in kalp atışı, nefesi, deri ısısı ve diğer hayati göstergeleri gözetim amacıyla kablosuz bir şekilde iletildi.

Equivital’in yaptığı açıklamada, 25 çalışanıyla küçük bir şirket olmalarına rağmen ABD ordusuna insan vücudu gözetim sistemi sağladığı belirtildi.

Red Bull Stratos’un uzmanları gösterinin yüksek performans ve yüksekten atlamalı paraşüt sistemlerinin gelişimi konusunda paha biçilmez veriler sunduğu ve buradan alınan derslerle stratosferden geçen uzay araçları gibi araçlardan acil tahliye alanında yeni fikirlere hizmet edeceği vurgulandı.

İlginizi çekebilir:  Araştırma: İş dünyası 5G yatırımlarına her zamankinden daha hazır

BBC’nin haberine göre ekibin başkanı Art Thompson “Bu programın bir amacı da yüksek irtifada tahliye, ses hızını aşma ve yeniden ses hızının altına düşme konularında gösterge oluşturmaktı çünkü bunun gelecekteki özel uzay programlarının ya da yüksek irtifa pilotlarının yararına olacağını düşünüyoruz.” dedi.

Yazıyı Oylayın

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir