Vietnam’da internet yasakları yürürlükte

Vietnam’da internet kullanıcılarını ‘güncel konuları’ tartışmaktan men eden yasa yürürlüğe girdi. Buna göre bloglar ve sosyal paylaşım siteleri yalnızca kişisel bilgileri paylaşmak için kullanılabilecek, medyada yer alan haberlerin linkleri bile paylaşılamayacak.

Yasa ayrıca yabancı internet şirketlerine, yerel internet sunucularını ülkede konuşlandırma zorunluluğu getiriyor. İnternet şirketleri, insan hakları örgütleri ve ABD hükümeti yasayı eleştiriyor. Komünist tek parti yönetiminin hüküm sürdüğü Vietnam’da medya zaten sıkı denetim altında.

Yaklaşık 30 milyon internet kullanıcısı olan ülkede muhalif paylaşımları nedeniyle çok sayıda kişi hakkında soruşturma başlatılmıştı. Bu yıl aralarında blog yazarlarının da bulunduğu onlarca aktivist, devlet karşıtı eylemlerden yargılanıp suçlu bulundu.

Yeni yasa, “Vietnam hükümetine muhalefet eden ya da ulusal güvenliğe zarar veren” her tür ifadelerin basılmasını yasaklıyor.

ABD’nin Hanoi’deki Büyükelçiliği geçen ay yasanın hükümlerinden derin kaygı duyduğunu, temel hak ve özgürlüklerin çevrimdışı hayat kadar çevrimiçi ortamlarda da geçerli olması gerektiğini belirtmişti.

BBC’nin haberine göre, Paris merkezli medya özgürlüğü kuruluşu Sınır Tanımayan Gazeteciler de yasanın Vietnam halkını “normalde bloglarda ve forumlarda yapılan bağımsız, açık bilgilerden tamamen mahrum bırakacağını” kaydetti.

Google ve Facebook gibi şirketleri bünyesinde barındıran Asya İnternet Koalisyonu da yazılı açıklamasında, “Kararname uzun vadede yenilikleri tıkayacak ve Vietnam’da iş kurmak isteyen şirketleri caydıracaktır” dedi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve ürün incelemelerine yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir