Visual Studio 2012 ve .NET Framework 4.5 çıktı

Microsoft, uygulama oluşturma ve yönetimi için tümleşik geliştirme çözümü olan Visual Studio 2012 ve .NET Framework 4.5’i tanıttı. Visual Studio 2012, müşterilerin her zaman açık, her yerden erişilebilen ve veri işleme açısından akıllı uygulamalara yönelik ihtiyacını karşılayan, ikna edici modern uygulamalar oluşturulması açısından en zengin geliştirme ortamını sunuyor.

Microsoft Geliştirme Bölümü, Kurumsal Başkan Yardımcısı S. Somasegar, geçen hafta ortasında yapılan tanıtım toplantısında “Bugün artık yazılım geliştiriciler, kullanıcıların herhangi bir cihazdan, istedikleri anda bilgiye kolayca erişmesini sağlayan bulut hizmetlerine bağlı, modern istemci uygulamalarını oluşturma fırsatına, daha önce hiç olmadığı kadar sahip bir hale geldi. Visual Studio 2012 ve .NET Framework 4.5’in çıkışıyla birlikte sunulan, şu ana kadarki en kapsamlı ve en geliştirilmiş araç setimiz, aynı zamanda Microsoft’un en yeni ve en büyük platformlarını hedefleyen tümleşik geliştirme deneyiminin de en önemli öğesini oluşturuyor” diye konuştu.

Visual Studio 2012’nun yazılım geliştirme takımlarının modern cihazlar ve platformlara yönelik ölçeklenebilir, yüksek kaliteli uygulamaları, hızla oluşturabilmek için ihtiyaç duydukları işbirliği ortamını elde etmelerine yardımcı olduğunu belirten AT&T Cihaz Operasyonları ve Geliştirici Hizmetlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Carlton Hill, “Visual Studio 2012 ile SMS/MMS, ödeme ve ses tanıma gibi popüler uygulamalarımıza kolayca erişen geliştiriciler uygulamalarına heyecan verici mobil özellikler katabiliyorlar ve günümüzün giderek artan mobil işgücü için değerli kullanım senaryolarını çalıştıran yenilikçi uygulamalar oluşturabiliyorlar” dedi.

Türkiye’den de şimdiye kadar yaklaşık 3 bin 500 yazılım geliştiricinin Visual Studio 2012’yi beta, RC ve RTM aşamalarından beri indirerek denemeye başladığına dikkat çeken Microsoft Türkiye Uygulama Platformu Ürün Yöneticisi Gökben Utkun ise, “Visual Studio 2012, önemli paydaşlarla daha fazla işbirliğinin mümkün olduğu bir ortam sağlayarak geliştiricilere, en yüksek kaliteye sahip uygulamaları daha hızlı bir piyasaya çıkış süresiyle sunmalarına yardımcı oluyor” diye konuştu.

Uygulamalar için modern yaşam döngüsü yönetimi

Visual Studio 2012 herhangi bir ekibin; yenilikleri daha hızlı gerçekleştirilmesini, risklerin azaltılmasını ve müşterileri ayrım gözetilmesizin güçlendiren yüksek kaliteli uygulamaların sunulmasında sürekliliği sağlayan “Modern Uygulama Yaşam Döngüsü Yönetimi” pratiklerini benimsenmesini kolaylaştırıyor. Microsoft platformuyla birlikte Visual Studio 2012, müşterilerin her zaman açık, her yerden erişilebilen ve veri işleme açısından akıllı uygulamalara yönelik ihtiyacını karşılayan, ikna edici uygulamalar oluşturma açısından en zengin geliştirme ortamını sunuyor. Visual Studio 2012 tarafından olanaklı kılınan “Modern Uygulama Yaşam Döngüsü Yönetimi” çevik proje planlama ve yönetim araçları sayesinde takımların eşgüdümlü ve bilgilendirilmiş bir şekilde çalışmasını sağlıyor. Takımsal ve işlevsel tümleştirme engellerini ortadan kaldıran araç ve iş akışları sayesinde sürekli tümleştirme ve tümleşik kalite ölçüm raporları gibi komple uygulama yaşam döngüsü kalitesi sağlanıyor.

.NET Framework 4.5 de geldi

Visual Studio 2012 ile birlikte duyurulan .NET Framework 4.5 ise geliştiricilerin istemcide (Windows Forms, WPF, Windows 8 Store Apps), yerinde (Windows Server) ve bulutta (Windows Azure) uygulama oluşturabilmesi için en zengin ve en verimli yolu sunuyor. .NET Framework 4.5’in geliştirilmiş yetenekleri arasında performans iyileştirmeleri, asenkron ve paralel programlamanın kolaylaştırılması yer alıyor. Ayrıca .Net Framework 4.5, istemci için Windows 8 Store Apps açısından .NET ve XAML işlevselliğini de getiriyor. .NET Framework 4.5, sunucu üzerinde ASP.Net, WIF (Windows Identity Foundation), Entity Framework ve WCF’yi (Windows Communication Foundation) çalıştırıyor. Bunlara ek olarak, Windows Azure ise bulut için Windows Azure SDK for .NET ile tam bir .NET geliştirme desteğini sunuyor.

Visual Studio 2012’yi indirmek, satın almak veya hakkında daha fazla bilgi edinmek için http://www.microsoft.com/visualstudio/tur adresini ziyaret edebilir. .NET Framework 4.5’i indirmek veya hakkında daha fazla bilgi edinmek için ise http://www.microsoft.com/net/ adresine göz atabilirsiniz.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir