Vodafone’dan ‘Nesnelerin İnterneti Platformu’

Vodafone, uygulama geliştirme imkanı sunan “Nesnelerin İnterneti (Internet of Things-IoT) Platformu”nu hayata geçirdi. Şirket açıklamasına göre, Vodafone, nisan ayında hizmete girecek 4,5G teknolojisine yönelik hazırlıklarına hız verdi. 4,5G ile birlikte günlük hayatta daha geniş yer tutacak Makineler Arası İletişim (M2M) servislerinde oyunun kurallarını değiştirmeye hazırlanan Vodafone, Türkiye’de ilk kez uygulama geliştirme imkanı sunan “Nesnelerin İnterneti Platformu”nu geliştirdi.

İçinde SIM kart bulunan veya SIM kart bulunmayıp WiFi, lisanssız radyo frekansı gibi farklı telsiz iletişim teknolojilerini destekleyen tüm cihazlar, Vodafone’un yeni platformundan faydalanacak. Böylece, enerjiden otomotive, sağlıktan tarıma ve finanstan perakendeye her sektörde bağlantılı servisleri herhangi bir altyapı yatırımına ihtiyaç duymadan hızla geliştirmek mümkün olacak. Geliştirilen M2M servisleri, Vodafone Türkiye Bulut Teknolojileri Üssü’nde güvenli bir şekilde saklanabilecek.

İnsan DNA’sı dijital imza olacak

M2M’in bir sonraki boyutunu temsil eden nesnelerin interneti, elektronik iletişim kurma kabiliyeti olan herhangi bir nesnenin diğer nesne ile iletişime geçerek standart mobil bağlantıdan daha yüksek değer ve hizmet üretebilmesi anlamına geliyor. Nesnelerin interneti ile birlikte, birbirine bağlı bu makineler geniş bir ağ olarak insan hayatını ve kurumların iş yapış biçimlerini dönüştürecek. Katma değerli servisler, raporlama, sektörel spesifik uygulamalar, cihaz-cihaz ve cihaz-insan interaktivitesi, nesnelerin interneti altyapısı üzerinde yükselecek.

Büyük veri analizi, bulut bilişim, güvenlik, cihaz yönetimi gibi konuların merkezi bir şekilde ve uçtan uca yönetilmesi mümkün olacak. Diğer yandan, nesnelerin interneti sayesinde artırılmış gerçeklik hayatın bir parçası haline gelecek, yüz yüze konuşmalarda gerçek zamanlı tercüme yapılabilecek, nesneler 3D web’e dönüştürülerek e-posta ile gönderilebilecek, kalıtsal bilgileri gelecek nesillere taşıyan insan DNA’sı dijital imza olarak kullanılabilecek ve insanlarla hologram aracılığıyla görüşülebilecek.

“Nesnelerin interneti 10 yılda 19 trilyon dolarlık ekonomi yaratacak”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy, iletişimde yeni bir çağın habercisi olan 4,5G teknolojisinin, genişbant hizmetlerinde hız, kapasite ve kalite artışını beraberinde getireceğini ifade etti. 4,5G sayesinde bağlantılı hayatın her an her yerde çok hızlı ve kesintisiz akacağı bir geleceğe adım atılacağını dile getiren Aksoy, şunları kaydetti:

“Özellikle nesnelerin internetinin gelişimiyle birlikte her sektörde geleneksel iş yapış şekil ve süreçleri kökten değişecek. Nesnelerin interneti tüm dünyada 10 yılda 19 trilyon dolarlık bir ekonomiye hayat verecek. Bağlantı ekonomisi, bu sürede dünyanın Gayri Safi Milli Hasılası’nı tam iki katına çıkarabilecek potansiyele sahip.

Nesnelerin internetinin Türkiye’de de özel sektörde yaklaşık 170 milyar dolar, kamu sektöründe ise 23 milyar dolar değer yaratması bekleniyor. Kamu kuruluşları, sanayi, internet bağlantılı araçlar, sağlık hizmetleri ve tüketici ürünleri, nesnelerin interneti yatırımlarında öncelikli alanlar olacak.”

“Bağlantılı servis sunmak, portal tasarlamak kadar kolay olacak”

Aksoy, nesnelerin internetinin iş dünyası için de önemli fırsatları beraberinde getireceğine işaret etti. Bu fırsatları gerçeğe dönüştürmek için Türkiye’nin ilk “Nesnelerin İnterneti Platformu”nu hayata geçirdiklerini belirten Aksoy, şu ifadeleri kullandı:

“Dijital servislerde oyunun kurallarını değiştirecek Vodafone Türkiye Nesnelerin İnterneti Platformu sayesinde çözüm ortaklarımız ve kurumsal müşterilerimiz her sektörde bağlantılı servisleri herhangi bir altyapı yatırımına ihtiyaç duymaksızın hızla geliştirebilecek. Örneğin, SIM kartlarla bağlantılı hale gelen araçlar için geliştirilen Araç Takip Sistemi’ne ek olarak bakım, ilk yardım, bilgi ve eğlence gibi uygulamalar da bu platformda bir web portalı tasarlar gibi kolayca geliştirilebilecek. Bağlantılı araçlardan toplanan verilerle kullanıma göre sigorta ve araç bakım gibi farklı iş modelleri sunmak mümkün olacak.”

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir