Wi-Fi’ye alternatif geliyor: Li-Fi

Kablosuz internet imkanı sağlayan Wi-Fi sistemine ciddi bir alternatif geliyor. Paris’teki bir teknoloji geliştirme merkezi, 2 yıldır Li-Fi adı verilen bir sistem üzerinde çalışıyor. Li-Fi, saniyede 3 Gigabite’a kadar bir hıza ulaşabiliyor. Bu, Wi-Fi’den 150 kat daha fazla bir hız.

Bu yeni teknoloji, elektromanyetik dalga yaymıyor. Böylece Wi-Fi’nin aksine internete ulaşma imkanı sağlıyor. Bu sistem daha güvenli olduğu için özellikle uçaklarda ve hastanelerde oluşabilecek riskleri oldukça azaltıyor.

euronews’in haberine göre, Lozan Politeknik Okulu’ndan profesör Jean-Yves Le Boudec, Li-Fi sisteminin avantajlarının yanında dezavantajlarının da olduğunu belirtiyor ve ekliyor:

“İletişim sağlayan bir sistem, mesela bir ampulle iletişim kuran akıllı telefonunuz, ampulden ışınları alması için tam olarak yerleştirilmeli. Mobil sistemlerde kullanmak için bu büyük bir dezavantaj tabii.”

Birçok Alman, Japon ve Amerikan firma bugünlerde web uygulaması üzerine çalışıyor. Bu ürün, 2014’te 80 eurodan az bir fiyatla piyasada olacak.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir