Wikileaks belgelerini sızdıran ABD askeri divanı harpte

Amerikan hükümetinin gizli belgelerini Wikileaks internet sitesine sızdırmakla suçlanan asker Bradley Manning’in divanı harpte yargılanmasına bugün başlanıyor.

Kasım 2009’dan başlayarak Irak ve Afganistan’daki komutanların raporlarını ve diplomatların yazışmalarını içeren 700 bin kadar belgeyi Wikileaks’e aktarmakla suçlanıyor. Bu belgelerde 250 binin diplomatik yazışmalar, 500 binin de 2009-2010 yılları arasını kapsayan dönemde Irak ve Afganistan’daki birliklerin operasyonlarıyla ilgili belgeler olduğu belirtiliyor.

Bradley Manning, kendisine yöneltilen 22 suçlamadan 10’unu kabul etmiş ancak en ağır suçlamalar olan ‘düşmana yardım etme’ suçlamasını kabul etmemişti. Manning, hakkındaki iddialardan suçlu bulunursa, 154 yıla kadar hapis cezası alabilecek.

Wikileaks tarafından yayımlanan belgeler, Amerika Birleşik Devletleri’nin karşı karşıya kaldığı en büyük resmî belge sızdırma olayı olarak nitelendiriliyor.

Şubat ayında yapılan ön duruşmada Manning, belgeleri, Amerika Birleşik Devletleri’nin askerî operasyonları ve dış politikası hakkında kamuoyunda bir tartışma başlatabilmek amacıyla sızdırdığını söylemişti.

Ancak savcılar, belgelerin sızdırılmasının ülkenin ulusal güvenliğini tehdit ettiğini ve Amerikan vatandaşlarının yaşamını tehdit ettiğini savunuyorlar.

Sızdırılan belgeler arasında yer alan bir video kaydı, 2007 yılında Amerikan ordusuna ait bir helikopterin Bağdat’ta açtığı ateş sonucunda aralarında Reuters Haber Ajansı’nın bir fotoğrafçısının da bulunduğu çok sayıda kişinin öldüğünü gösteriyor.

BBC’nin haberine göre, Bradley Manning, bu video kaydıyla ilgili olarak kendisini en rahatsız eden konunun, Amerika askerlerinin kana susamış bir şekilde hareket etmeleri olduğunu söylemiş ve operasyona katılan askerleri ‘bir büyüteçle karıncalara eziyet eden çocuklara’ benzetmişti.

Dava boyunca çok sayıda tanığın ifade vermesi bekleniyor. Bradley’nin cezası, 2010 yılında tutuklandıktan sonra dokuz ay gözaltında tutulduğu dönemde kötü muamele gördüğü gerekçesiyle verilen bir mahkeme kararı uyarınca 112 gün indirilecek.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir