Wikileaks belgelerini sızdıran er ABD’den özür diledi

Amerikalı er Bradley Manning gizli istihbarat belgelerini Wikileaks sitesine sızdırarak ‘ABD’ye zarar verdiği için’ özür diledi.

Maryland eyaletinde, Fort Meade’deki mahkemede ifade veren 25 yaşındaki er Manning, “Hatalı bir şekilde dünyayı düzelteceğime inanarak böyle hareket ettim, ama bunu yapabilmek için, sistem dahilinde çalışmam gerekirdi.” dedi.

Askeri mahkemede yargılanan Manning, Temmuz ayında, 20 ayrı casusluk, hırsızlık ve bilgisayar yönetmeliklerini ihlal suçlamasına dayanılarak 90 yıla varan hapis cezasına mahkum edilmişti.

Mahkemenin mahkumiyet aşamasında yeminsiz bir açıklama yapan Manning, “Davranışlarımın insanlara zarar vermiş olmasına üzgünüm. ABD’ye zarar vermesinden üzgünüm. Hareketlerimin beklenmedik sonuçları dolayısıyla özür diliyorum. Son üç yıl benim için eğitici bir deneyim oldu.” dedi.

‘Yaptıklarının bedelini ödemesi gerektiğinin farkında olduğunu ve hiçbir zaman Amerikan ulusal güvenliğine zarar vermek istemediğini’ belirten Manning, bir gün üniversiteye gidip eğitim görerek kız kardeşi ve diğer aile üyeleriyle anlamlı bir ilişki kurabilmek istediğini anlattı.

Manning’le gözaltına alınmasından sonra 21 saat süreyle görüşme yapan psikiyatr deniz albayı David Moulton, erin, gizli bilgileri Wikileaks’e sızdırdığı sırada, kendisini, ailesi ve arkadaşları tarafından terkedilmiş hissettiğini; uzaktaki bir sahada görev yaparken erkek arkadaşıyla da arasının kötü olduğunu kaydetti.

BBC’nin haberine göre, Moulton, erin cinsel kimlik bozukluğu yaşadığını ve cinsiyet değiştirmeyi kararlaştırdığını da bildirdi; bu durumun, eşcinsel olmaktan farklı olduğuna işaret etti.

Er Manning, hayatı boyunca bu sorunu ve getirdiği zorlukları yaşadığını, ama bunların, yaptıklarını mazur göstermeyeceğini söyledi.

Psikiyatr Moulton da, Manning’in, bu karmaşık hal içindeyken “ABD’nin Irak’ta giriştiği savaştan düşkırıklığına uğradığını ve adaletsizlikleri düzeltmek istediğini” kaydetti; yaptıklarının başına ne kadar büyük bir dert açacağını farketmediğini belirtti.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir