Wikipedia, Youtube’dan para istiyor

Wikimedia Vakfı, komplo teorileri ile ilgili videolarda konu hakkında #Vikipedi’den içerik göstereceğini duyuran Youtube’un bu duyurusu ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, Wikipedia’nın herkese açık olduğu belirtildi ancak içerikleri kullanan Youtube’un maddi katkı sağlaması talep edildi.

Youtube ile ortaklığımız yok

Açıklamada, “Kişilerin, şirketlerin ve kurumların Vikipedi’nin bir bilgi kaynağı olarak değerini takdir etmesinden memnunluk duyuyoruz. Bu örnekte, Vikipedi veya Wikimedia Vakfı, Youtube ile bir resmî ortaklık içinde değildir ve bu duyuru hakkında önceden bilgilendirilmiş değiliz” denildi.

İçeriğimiz serbestçe kullanılabilir

Vakfın açıklamasında günümüzde Wikimedia projelerinin internet altyapısının önemli bir parçası olduğu vurgulandı ve “ansiklopedi maddelerimizden veri-setlerimize kadar her şey tüm dünyanın kullanımına açıktır. Vikipedi’nin içeriği de herkes tarafından serbestçe kullanılabilir” ifadeleri kullanıldı.

Sürdürülebilirlik için katkı gerekli

Wikimedia Vakfı, “Bizler herkesin Vikipedi’yi kullanmasını, geliştirmesini istiyoruz. Üretilen her şey Vikipedi’nin çalışması için bağışta bulunan 6 milyon kişi, yüzbinlerce gönüllünün emeği ve çalışmamızı destekleyen sayısız başka kimse sayesinde mümkün oluyor. Wikimedia’nın içeriğini kullanan şirketlerin de sürdürülebilirlik ruhu içinde davranmasını ve Vikipedi’yi geliştirip güçlendirmek için katkı sağlayanlara katılmasını bekleriz.” diyerek Youtube’u projelere katkı sağlamaya davet etti.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir