Yeni iPhone’lar Apple hisselerini düşürdü

Apple yeni iPhone modellerini tanıtmasının ardından hisse senedinde yüzde 3’e yakın değer kaybı yaşadı.

Apple dün gece merakla beklenen yeni modelleri iPhone 5S ve 5C’yi tanıttı. Ancak ucuz olarak gösterilen 5C modelinin fiyatının yüksek bulunması şirketin hissesinde değer kaybı getirdi.

Apple, ucuz modelini kontratlı olarak 99 ya da 199 dolara satışa çıkaracağını açıkladı. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda kontratsız olarak satışta modelin fiyatının 549 dolara çıktığı görüldü.

CNBC-e’nin haberine göre, yatırımcılar ise yeni modelin fiyatının 500 dolar ya da daha da altında olmasını bekliyordu.

Hisse senedinin düşmesindeki bir diğer neden ise Apple yöneticilerin sunum sırasında iPhone satışlarına büyük katkı sağlayan Çinli operatör China Mobile ile ilgili konuşmaması gösterildi.

Analistler China Mobile ile ilgi açıklamanın bugün kesin yapılacağını açıklamasının ardından hissedeki değer kaybı azalsa da günü yüzde 2,28’lik değer kaybıyla kapattı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir