Yeni nesil şirketler teknolojiyle büyüyecek

Türk Telekom Grubu Kurumsal İş Birimi Üst Yöneticisi (CEO) Mehmet Ali Akarca, “Şirketleri Türk Telekom teknolojisiyle ‘yeni nesil şirket’ haline getireceğiz. Bu şirketlerimiz önümüzdeki 5 yılda yüzde 30 büyüyecek” dedi.

Akarca, Türk Telekom Grubu Kurumsal İş Birimi’nin vizyonunu paylaşmak amacıyla düzenlenen toplantıda, artık yapılarını müşterinin ihtiyaçlarına göre planladıklarını söyledi. Bundan sonra daha entegre bir yapıyla müşterilerine daha iyi hizmet vermeye çalışacaklarının altını çizen Akarca, “Telekom sektöründe toplam yatırımların yüzde 51’ini yaptık. Son 10 yıl içinde yatırımlarımız ise 20 milyar TL’yi bulacak. Şu anda Türkiye’yi saran 202 bin kilometre ile dünyanın en hızlı fiber altyapısına sahip ülke olduk” diye konuştu.

Gerçekleştirdikleri yatırımlarla Türkiye ekonomisine, şirketlere ve insanlara daha iyi hizmet sunmaya çalıştıklarını belirten Akarca, bunu yaparken “Akıllı Şehir” konseptini Türkiye’ye getirdiklerini ifade etti.

Akarca, akıllı şehirlerde, kaza oranlarının yüzde 60, trafikte bekleme süresinin yüzde 25 ve karbondioksit salınımının yüzde 40 düştüğünü vurguladı.

Yaklaşık 1 milyon şirkete hizmet verdiklerini belirten Akarca, en büyük 500 şirketin ve otomotiv şirketlerinin tamamı ile finans sektöründe banka şubelerinin yüzde 82’sinin Türk Telekom üzerinden hizmet aldığına işaret etti.

Akarca, ekonominin kalbinin Türk Telekom Gurubu içinde attığını ifade ederek, sağlıktan eğitime, ulaştırmadan enerjiye kadar pek çok alanda hizmet verdiklerini söyledi.

Türkiye’de e-ticaretin yıllık yüzde 35 büyüyerek 18,9 milyar TL hacme ulaştığını dile getiren Akarca, “Bu büyümenin arkasında da Türk Telekom Grubu internet hizmetleri var. Türkiye’nin iş dünyasını ve ekonomisini Türk Telekom Grubu teknolojisi geleceğe taşıyacak” dedi.

“3 yılda 60 GB’a yakın içeriği yurt dışından Türkiye’ye getirdik”

Mehmet Ali Akarca, veri merkezlerinin kendileri için çok önemli olduğunun altını çizerek, şu anda Türkiye’de, veri merkezi tarafında kurulu en büyük kapasiteye sahip olduklarını söyledi.

Müşterilerinin Ankara ve İstanbul’daki veri merkezlerini kullandığını belirten Akarca, İstanbul’da ayrıca uluslararası müşteriler için kullandıkları başka bir veri merkezleri bulunduğunu kaydetti.

Toplam 8-9 civarında değişik lokasyonlarda veri merkezleri olduğunu aktaran Akarca, şöyle devam etti:

“Hayalimiz İstanbul’u 3 yıl içinde Avrupa’nın veri merkezi noktalarından biri haline getirmek. İstanbul’un bölgede çok önemli bir potansiyeli olduğunu düşünüyoruz. 3 yılda 60 GB’a yakın içeriği yurt dışından Türkiye’ye getirdik. 3-4 yıl önce veri merkezlerine özel asimetrik bir tarife çıkarmıştık. Bu sayede Türkiye’de üretilen verilerin önemli kısmı Türkiye’ye geri döndü.

Bundan sonraki aşamada Google, Facebook, Amazon gibi dünyadaki büyük içerik sağlayıcılarla Türkiye’nin bölgenin veri merkezi üssü olması için çeşitli görüşmeler yapıyoruz. Veri trafiğinin artmasının, Türkiye ekonomisine değer katacağına inanıyoruz. Veri merkezlerinin Türkiye’de konumlandırılmasıyla civardaki tüm ülkeler ve oradaki kullanıcıların bağlı olduğu yer Türkiye olacak. Türkiye bundan çok büyük bir ihracat kalemi kazanacak.”

“Türkiye ekonomisinin kalbi Türk Telekom Grubu’nda atıyor”

Mehmet Ali Akarca, Türk Telekom International olarak 20 ülkede 40 bin kilometre fiber altyapıya sahip olduklarını ve 3 kıtada 17 ülkeyi deniz altında birbirine bağladıklarını söyledi.

Çin’den başlayan ve normalde Türkiye’ye uğramayan yeni bir fiber hat olduğuna dikkati çeken Akarca, “Grup olarak bu fiber hattının konsorsiyumuna üye olduk. Bu hat Türkiye’ye değmeden Çin’den başlayıp, yaklaşık 30 ülkeden geçerek Fransa’da sonlanıyordu. Artık Fransa’ya uğramadan önce Türkiye’ye uğrayacak. Bunların hepsi Türkiye’yi veri merkezi alanında farklı boyutlara getirmek için yaptığımız çalışmalar” diye konuştu.

Akarca, bulut hizmetlerinde Türkiye’de pazar lideri olduklarını belirterek, gelecek 5 yıl içinde minimum yarım milyon işletmenin sanal santral hizmeti alacağı öngörüsünde bulundu. Akarca, böylece herhangi bir santral yatırımı yapmadan çok daha akıllı ve kabiliyetli bir santral hizmetinin ayda 100 dolara alınabildiğini söyledi.

Türkiye’de 2 milyona yakın işletme bulunduğuna dikkati çeken Akarca, şunları kaydetti:

“Bunların sadece yarısı internet üzerinde aktif. Bundan sonraki vizyonumuz, tüm kurumlarımıza, KOBİ’lere, kısacası herkese, dinleyen, anlayan ve çözüm sunan bir teknoloji danışmanı olmak istiyoruz. Türk Telekom Grubu olarak 81 ilde 254 ilçede, 12 bölge müdürlüğü ve 34 bin çalışanımızla şirketlerin yanındayız. Türkiye genelinde bu kadar geniş kapsamlı bir organizasyonu olan başka bir şirket yok. Kurumsal anlamda internet, sabit telefon ve mobil alanda entegre olarak bunu sunabilen tek grubuz.

Şirketleri Türk Telekom teknolojisiyle ‘yeni nesil şirket’ haline getireceğiz. Bu şirketlerimiz önümüzdeki 5 yılda yüzde 30 büyüyecek. Araştırmalar, Türkiye’deki KOBİ’lerin teknolojiyi yüzde 10 daha fazla kullanmalarının, 15 milyar dolar ek kazanç getireceğini gösteriyor. Grubumuzun sunduğu iletişim teknolojilerini kullanan yeni nesil şirketler, daha fazla kazanmanın da kapılarını aralıyor. Sağladığımız verimlilik artışıyla, teknolojimizle şirketlerimizin ve ekonomimizin çok önemli bir motoru olduğumuzu düşünüyoruz. Türkiye ekonomisinin kalbi Türk Telekom Grubu’nda atıyor. Birkaç hafta içinde yepyeni bir iş birliğimizi duyuracağız.”

“İstanbul’da Akıllı Kent’in hayata geçmesi uzun bir proje olacaktır”

Toplantının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Mehmet Ali Akarca, “Akıllı Kentler” projesinin hangi illerde uygulanacağına ilişkin bir soruya, “Yaklaşık 18-20 civarında kent ile görüşmelerimiz sürüyor. İstanbul’da akıllı şehir ne zaman tam anlamıyla hayata geçer? O uzun bir proje olacaktır. Büyük ihtimalle çeşitli fazlarda devreye alınacak bir yapı olacaktır” cevabını verdi.

Geçen yıl 2,2 milyar TL yatırım yaptıklarını belirten Akarca, “Bu yıl sonu hedefi olarak ihale haricinde 2,3 milyar liralık bir yatırım yapacağımızı öngördük. Türk Telekom’un yatırım oranlarının bu aşamalarda olacağını öngörüyoruz. Satışlara göre baktığınızda yatırım oranımız toplam ciromuzun yüzde 15-16’sı civarındadır” ifadelerini kullandı.

Herhangi bir yurt dışındaki şirketin büyük veri kapsamında Türkiye’ye gelmesinin önünde hukuksal bir sıkıntı olduğunu düşünmediğini belirten Akarca, şunları kaydetti:

“Firmalar pazara bakıp yatırıma giriyor. Dolayısıyla Türkiye pazarı büyüyen bir pazar olduğu için yabancı firmalar açısından önemli bir cazibe merkezi olacağını düşünüyorum. Türkiye’deki video portallarını zenginleştirmek isteriz. Bizim Youtube ve Facebook’u Türkiye’ye getirmemiz lazım. Bu konuda çalışmalar yapıyoruz. Ben gelecek birkaç yıl içinde önemli bazı oyuncuların Türkiye’ye geleceğini düşünüyorum. Bu 1-2 oyuncu geldiğinde diğerleri de gelir zaten.”

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir