Yılbaşı gecesi ödeme kartlarıyla 1.4 milyar TL harcadık

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), 31 Aralık 2012 gününde yapılan kartlı ödemelere ilişkin verileri açıkladı.  Bu verilere göre, 31 Aralık 2012 tarihinde, kartlarla 10.6 milyon işlem adedi ile, 1.4 milyar TL tutarında alışveriş gerçekleştirildi. BKM’nin açıkladığı verilere göre, 31 Aralık 2012 günü, kartlı ödemeler açısından, Kurban ve Ramazan Bayramları’ndan sonra, yılın en hareketli üçüncü günü olarak öne çıktı. Yeni yılı evinde karşılamayı tercih edenlerin internetten kartla yaptığı alışverişler ayın en yüksek rakamını oluşturdu. Bu tarihte kartlarla internetten 159 milyon TL tutarında alışveriş gerçekleştirildi.

31 Aralık 2012 günü en çok market alışverişi yaptık

BKM verilerine göre, 31 Aralık 2012 günü, kartlarla en çok marketlerden alışveriş yapıldı. Yılın son gününde market alışverişleri, 3.6 milyon işlem adedi ve 215 milyon TL tutar ile Aralık ayının en yüksek değerlerine ulaştı. Bu işlemlerde ortalama alışveriş tutarı 59 TL oldu. Market alışverişlerinin yanı sıra 31 Aralık günü kartlarla yapılan alışverişlerde kuruyemiş, pastane gibi diğer gıda alışverişleri artış gösterdi. Bu alışverişlerin toplam tutarı 30 Aralık tarihine göre yüzde 65 oranında artarak 1.2 milyon işlem adedi ile 100 milyon TL’ye ulaştı.

İnternetten 159 milyon TL’lik alışveriş gerçekleşti

31 Aralık 2012 günü, internetten yapılan kartlı ödemeler Aralık ayının zirvesine ulaştı. Bu tarihte kartlarla internetten 159 milyon TL tutarında alışveriş gerçekleştirildi. Yılı evinde karşılamayı seçenler, internetten restoran alışverişi yapmayı tercih etti. Bu alışverişler bir önceki güne göre yüzde 137 oranında artış göstererek 730 bin TL tutarına ulaştı. Buna paralel olarak 31 Aralık günü, restoranlarda POS’lar üzerinden kartlarla yapılan harcamalarda düşüş kaydedildi. 30 Aralık günü kartlarla restoranlarda, 800 bin adet işlem gerçekleşirken, 31 Aralık günü bu rakam 680 bin adede geriledi.

İlginizi çekebilir:  Hareket halindeki profesyoneller için: Acer TravelMate P2

Giyim alışverişlerini yılın son gününe bırakmadık

BKM’nin açıkladığı verilere göre, yılbaşı günü kutlamaları için giyim alışverişleri, 31 Aralık’ın öncesindeki hafta sonuna denk gelen 29-30 Aralık tarihlerinde yapıldı. Yılı yeni giysileri ile karşılamak isteyenler hafta sonunda 2.7 milyon işlem adedi 274 milyon TL’lik alışveriş gerçekleştirdi.

Yazıyı Oylayın

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir