Youtube da AYM’ye başvurdu

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) kararıyla 3 Nisan’da twitter’a engelin kaldırılmasının ardından, video paylaşım sitesi Youtube da avukatı aracılığıyla AYM’ye bireysel başvuruda bulundu. AYM’ye bireysel başvuru, referandumda tanınmış demokratik bir hak.

YouTube’un avukatı Gönenç Gürkaynak’ın ayrıca Ankara 4. İdare Mahkemesi’ne başvuruda bulunduğu ve engellemenin yürütmesinin durdurulmasını talep ettiği öğrenildi.

Twitter’a engelin Anayasa Mahkemesi kararıyla kaldırılmasının ardından Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi 4 Nisan’da Youtube’un da erişime açılmasına karar vermişti.

Gölbaşı Asliye Ceza Mahkemesi ise aynı gün sitenin erişime kapatılmasına karar vermişti. Kapatmaya ilişkin karar, Youtube’da suç oluşturan içeriklerin uyarılara rağmen çıkarılmaması üzerine alınmıştı.

YouTube’a erişim 27 Mart’ta Gizli Suriye toplantısına ait ses kayıtlarının yayınlanmasının ardından engellenmişti. Mahkeme, sitedeki 15 ayrı linkte bulunan kayıtların çıkarılmasını talep ediyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir