YouTube’da nitelikli kanallar ücretli olacak

Reklam gelirlerinden umduğunu tam olarak bulamayan YouTube bazı nitelikli kanallarını ücretli hale getiriyor. Google’ın video hizmeti YouTube, uzun zamandan bu yana beklenen ücretli abonelik kanallarını açıkladı. Yeni sistemde video yükleyen bazı kanallar belli içerikler için izleyicilerden aylık ücret alabilecek.

Söz konusu kanallar, YouTube ve içerik sağlayan binlerce ortağı için yeni bir gelir kaynağı potansiyeli sunarken, bu plan yeni birçok video yapımcısını da siteye çekmiş durumda. Bunların arasında Susam Sokağı ve Ultimate Fighting Championship gibi yapımların prodüktörleri de var. Her ikisi de daha önce, satışı büyük oranda YouTube tarafından yapılan reklam gelirindense, videolarını yayınlamak için bir abonelik modeli getirilmesini istemişti.

YouTube’ün içerik ortaklıkları başkanı Malik Ducard muhabirlerle yaptığı bir telekonferansta, YouTube izleyicilerinin özel kanallara erişim için kredi kartlarını kullanarak ödeme yapabileceklerini belirtti. Ducard, kanal sahipleri gelirin yüzde 50’den fazlasını alırken geri kalanını YouTube’ün alacağını belirtti. Sitenin reklam gelirleri de benzer bir şekilde paylaşılıyor.

Ducard, 30 video yapımcısının toplamda 50 ücretli abonelik kanalı açmak üzere deneme programına başladığını, bunların arasında National Geographic ve Hollywood’lu prodüksiyon şirketi Magnolia Pictures’ın da bulunduğunu ve aylık abonelik ücretinin ortalama 2,99 dolar olacağını belirtti. Kanaların alacağı en düşük ücret ise aylık 99 sent olacak.

Ducard, diğer “nitelikli” YouTube video yapımcılarının da gelecek haftalarda bu kanallar arasına dahil olabileceğini belirtti ve bazı yapımcıların yalnızca görüntülenen programlar için değil, canlı içerik için de ücret alabileceğini söyledi.

Ducard, şu an bir milyondan fazla YouTube kanalının reklam geliri sağladığını ve sitenin ayda bir milyardan fazla kullanıcı tarafından ziyaret edildiğini ifade etti.

İnternetten video izlemenin giderek yaygınlaşmasına rağmen, bu sektörden sağlanan gelir artışı beklentilerin altında kaldı. Bunun nedeni ise reklamcıların televizyon yayıncılığından internete geçmeye karşı koyması olarak görülüyor. Sonuç olarak da video yapımcılarının videolarından daha fazla kazanç sağlayabilmesini planlayan YouTube bazı politikalarında değişikliğe gitti.

Yeni abonelik kanalları ise bir sürpriz değil. YouTube yetkilileri uzun zamandır bu konuyu tartışıyordu. Fakat ücretsiz içeriğe alışkın YouTube izleyicilerinin bu özel kanallar için ödeme yapıp yapmayacağı şu an için belirsiz. ABD’de Netflix ve Hulu gibi paralı video hizmeti sunan internet siteleri ise söz konusu yeniliğin uygulanabilir olduğunu ortaya koyuyor.

Wall Street Journal’ın haberine göre, bazı analistler ise, Netflix’in binlerce film ve televizyon şovu sunan hizmetlerinin aylık 7,99 dolar olduğu düşünüldüğünde, YouTube’ün fiyatlarının çok yüksek kalabileceğini düşünüyor.

YouTube halihazırda 1,99 ve 14,99 dolar arasında değişen fiyatlarda online film kiralama hizmeti sunarak gelir elde ediyor. Ancak sektördekiler YouTube’ün bir kısmı için bu ücretlerin ödeneceği konusunda şüpheli.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir