Youtube’un engeli de kaldırıldı

Video paylaşım sitesi Youtube’a yönelik erişim engeli kaldırıldı. Gölbaşı Asliye Ceza Mahkemesi ve Sulh Ceza Mahkemesi daha önce verilen engelleme kararının yok hükmünde olduğu yönünde görüş bildirdi. Mahkemeler, sadece daha önce karar verilen 15 link için engelin devamı yönünde karar verdi. Böylece Youtube, link bazında engellenmiş oldu.

SURİYE TOPLANTISI SIZINCA KAPATILMIŞTI

Kapatmaya ilişkin karar, Youtube’da suç oluşturan içeriklerin uyarılara rağmen çıkarılmaması üzerine alınmıştı. YouTube’a erişim 27 Mart’ta Gizli Suriye toplantısına ait ses kayıtlarının yayınlanmasının ardından engellenmişti. Mahkeme, sitedeki 15 ayrı linkte bulunan kayıtların çıkarılmasını talep ediyor.

AVUKATI AYM’YE BAŞVURMUŞTU

Öte yandan Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) kararıyla 3 Nisan’da twitter’a engelin kaldırılmasının ardından, video paylaşım sitesi Youtube da avukatı aracılığıyla AYM’ye bireysel başvuruda bulunmuştu. YouTube’un avukatı Gönenç Gürkaynak ayrıca Ankara 4. İdare Mahkemesi’ne başvuruda bulunmuş ve engellemenin yürütmesinin durdurulmasını talep etmişti.

4 NİSAN’DA AÇILIP AYNI GÜN ENGELLENMİŞTİ

Twitter’a engelin Anayasa Mahkemesi kararıyla kaldırılmasının ardından Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi 4 Nisan’da Youtube’un da erişime açılmasına karar vermişti. Gölbaşı Asliye Ceza Mahkemesi ise aynı gün sitenin erişime kapatılmasına karar vermişti. Kapatmaya ilişkin karar, Youtube’da suç oluşturan içeriklerin uyarılara rağmen çıkarılmaması üzerine alınmıştı.

KARAR, İNTERNET SERVİS SAĞLAYICILARA GÖNDERİLECEK

Mahkeme kararının internet servis sağlayıcılara gönderilmesinin ardından, Youtube’a erişi tekrar mümkün olabilecek. Video paylaşım sitesine konulan engelin saatler içinde ülke genelinde açılmış olması bekleniyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir