Assange destekçileri kefalet ödeyecek

Wikileaks internet sitesinin kurucusu Julian Assange’a tutuksuz yargılanması için kefil olan dokuz kişiden, mahkemeye toplam 93 bin 500 sterlin ödemeleri isteniyor.

Londra’da davaya bakan mahkemenin baş yargıcı Howard Riddle, bu kişilere parayı ödemeleri için 6 Kasım gününe kadar süre verdi. Assange’a kefil olan kişiler 3500 ila 15 bin sterlin arasında değişen miktarlarda para ödeyecekler.

Hakim aslında bu bireylerin iyi niyetle hareket ettiğine, Assange’ın bu yönde karar çıkarsa teslim olacağına güvendikleri için kefil olduklarına inandığını söyledi. Buna karşılık, kefil olan bireylerin yine de Assange’ın teslim olmasını sağlama konusundaki temel sorumluluklarını yerine getiremedikleri için kefaleti ödemeleri gerektiğini söyledi.

İsveç adli makamları tarafından hakkındaki tecavüz ve cinsel taciz iddiaları ile ilgili olarak sorgulanmak üzere iadesi istenen Assange, kefalet koşullarını ihlâl ederek, İngiltere tarafından iade edilmemek için Londra’daki Ekvador Büyükelçiliği’ne sığınmıştı.

Assange’ın siyasi iltica talebini kabul eden Ekvador ile İngiltere, soruna halen bir diplomatik çözüm bulabilmiş değil. BBC’nin haberine göre, Wikileaks internet sitesinin kurucusu Julian Assange, İsveç’e iade edilmesi halinde, Amerikan gizli belgelerini sızdırıp açıkladığı gerekçesiyle yargılanmak üzere ABD’ye gönderileceğinden çekiniyor ve bu ülkede hukuksuzlukla karşılaşabileceğinden kaygı duyduğunu söylüyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir