Brezilya kendi internetini kuruyor

Dünya kamuoyu, ABD tarafından gerçekleştirilen telekulak skandalını konuşurken dinlemenin mağduru Brezilya hükümeti yerel internet ve iletişim altyapısının millileştirilmesi projesini hızlandırdı.

Gelecek hafta başında mecliste oylamaya sunulması bekelenen proje kapsamında, ülke içinde faaliyet gösteren internet ve iletişim şirketlerine veri depolama işini yine ülke sınırları içinde gerçekleştirme zorunluluğu getirilecek.

Sistemin uygulanabilmesi için bir süredir teknik çalışma yürüten ve hem Brezilya halkı hem de uluslararası kamuoyundan destek arayan hükümetin sunacağı tasarının kabul edilmesi bekleniyor. Kanun tasarısını takibe alan şirketler ise istenen hizmet için mevcut altyapının yeterli olmadığını ve oluşacak ek masraflarla iletişim maliyetlerinin yükseleceğini öne çıkararak teklif karşısında direnmeye hazırlanıyor.

Konuyu Birleşmiş Milletler (BM) toplantısında sert bir dille eleştirerek liderlerin dikkatini çeken Brezilya hükümeti, internet güvenliğinde uluslararası kriterlerin oluşturulması için öncülük ediyor. (Sabah)

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir