Çinli güneş paneli üreticilerine AB’den soruşturma

Avrupa Birliği, yasa dışı fiyat indirimiyle rekabet kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle Çinli güneş paneli şirketleri hakkında soruşturma başlattı. Çinli firmaların şu ana dek Avrupa pazarına ihraç ettikleri güneş panelleri 21 milyar euro değerinde. Avrupa Komisyonu’a göre Çin, güneş paneli ihracatının yüzde 65’ine sahip.

Çin Ticaret Bakanlığı sözcüsü, AB soruşturmasını ‘derin üzüntü’yle karşıladıklarını ifade etti. Bakanlık sözcüsü buna ek olarak, söz konusu soruşturmanın sadece Çin ve AB arasındaki endüstriyel işbirliğine zarar vermekle kalmayıp, global anlamda da güneş enerjisine bağlı kalkınma sürecine zarar vereceğini vurguladı.

AB Ticaret Komisyonu üyesi John Clancy ise soruşturmanın haklılığını savunarak şunları söyledi: “Bu soruşturma, Avrupa Birliği’nin ticari ortaklarıyla ilişkisinin gerektirdiği gayet olgun bir tavırdır. Ticari savunma, bu ilişkilerin önemli bir parçasıdır. Bu kararın gerekçesi politik ya da siyasi nedenlere değil, tamamen ticari hukuk temellerine dayanıyor.”

Daha önce de kağıt, fayans gibi ürünlerin ihracatında rekabet kurallarını ihlal edecek oranda fiyat indirimine gittiği için ceza almış olan Çin’ in güneş panellerine ilişkin son hamlesi nedeniyle Avrupa Birliği’yle arasındaki gerginlik iyice artmış durumda.

Aynı güneş paneli ürünlerini imal eden Avrupa merkezli 20 şirketi temsil eden bir grup, geçtiğimiz temmuz ayında Avrupa Birliği komisyonuna şikayette bulunmuştu.

Deutsche Welle’nin haberine göre şikayette bulunan grup, komisyona kanıt olarak  Çinli şirketlerle bazı Avrupalı şirketlerin düşük fiyattan satış yapmalarını sağlayan olası bağlantılarına ilişkin belgeler sunmuştu. Soruşturmanın 15 ay kadar süreceği tahmin ediliyor.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  Kripto para piyasalarına yapılacak düzenlemeler konuşulacak

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir