Dijital reklam harcamaları gazeteleri bu yıl geçecek

Teknoloji blogu Webrazzi, dijital pazarlama ve reklam sektörlerini Webrazzi Dijital’13 etkinliğiyle masaya yatırdı. Dijital reklam sektöründe Türkiye’nin dünyadaki yeri, sosyal medyada TV reytingleri, online medyada satın alma gibi birçok önemli konular konferansta tartışıldı.

Dijital reklam sektöründen öne çıkan kategorilerden biri olan online video konusu hakkında ayrıntılı bilgiler paylaşan Nokta CEO’su Tümay Asena değişen içerik tüketimi alışkanlıklarına değinen bir sunum gerçekleştirdi. İnternette geçirilen sürenin televizyona ayrılan süreyi yakalamak üzere olduğunu söyleyen Tümay Asena, “Mediascope Europe’un yaptığı araştırmaya göre haftalık televizyon izleme süresi 2010′dan 2012′ye yüzde 19 artışla 18.7 saate yükseldi. Aynı dönem içinde haftalık internet kullanımımız ise yüzde 85 artışla 18.3 saate yükselerek neredeyse televizyon izleme süresini yakaladı. Gemius Fusion ve ComScore Media Metrix raporlarından derlenen verilere göre ise internetten video izleme alışkanlığı yüzde 54 artışla diğer kategorilerin önüne geçerek arama eğiliminin ardından 3.688 milyon dakikaya ulaştı” diye konuştu.

“Dijital reklam harcamaları gazeteleri bu yıl geçecek”

Dijital reklam harcamaları konusu hakkında konuşan IAB Türkiye Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Rima Erdemir, dijital reklamcılığın dünya genelinde her sene büyüdüğünü ve beş sene öncesiyle kıyaslandığında sosyal medya, mobil, arama motoru ve video gibi birçok yeni kategorinin dijital reklam sektörüne girdiğini belirtti. IAB Türkiye Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Neslihan Olcay, tüm dijital reklam kategorilerinin harcamalara dahil edildiğinde geçen seneye göre yüzde 30‘luk büyüme görüldüğünü söyleyerek 2013 sonu itibariyle dijital reklamcılığın gazete reklam harcamalarını geçerek ikinci sıraya yükseleceğini belirtti.

Webrazzi Dijital’13 Konferansı’nda yeni dijital reklam teknolojilerinden biri olan Gerçek Zamanlı Hedefleme (Real Time Bidding) konusunu yurt dışından gelen konuşmacılar değerlendi. DataXu Avrupa Genel Müdürü Sacha Berlik, Gerçek Zamanlı Hedefleme’nin kullanıcıların etkileşimlerini alarak, kişinin ilgilendiği reklamları gerçek zamanlı olarak yayınladığını ifade etti. Sacha Berlik, “Gerçek Zamanlı Hedefleme bunu yaparken 70 milisaniye içinde kullanıcılar için en doğru reklama karar veriyor” şeklinde konuştu.

Sosyal ağlarda beğeni sayısı önemli değil

Webrazzi Dijital’13 Konferansı’nda sunum yapanlar arasında Google İrlanda’da Stratejik Ortaklıklar Yöneticisi Cemal Büyükgökçesu bulunuyordu. Büyükgökçsesu, comScore Aralık 2012 raporuna göre Türkiye’nin internette aylık 31 saat geçirdiğini paylaşarak Avrupa’nın 2. sırasında olduğunu gösterdi. Türkiye’de üretilen verinin yüksek olduğuna dikkat çeken Büyükgökçesu pazarlamacıların dönüşüme odaklanmak yerine hala sosyal ağlardaki beğeni sayısıyla meşgul olduklarını ve bunun yerine sosyal medya ölçümlemesinde yaratılan ekonomik değere odaklanılması gerektiğini dile getirdi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve ürün incelemelerine yer veren bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir