E-Ticarette dijital pazarlama optimizasyonu şart

Dijital pazarlama optimizasyonu şirketi Metrics34’ün Yönetim Kurulu Başkanı Levent Karaçam, yaz mevsimine rahat ve kazançlı bir şekilde girmek isteyen e-perakende şirketlerinin, içinde bulunduğumuz aylarda dijital pazarlama faaliyetlerine ağırlık vermeleri gerektiğine dikkat çekti.

“E-ticarette dijital pazarlama için şimdi tam zamanı” diyen Levent Karaçam, online perakendeciler için zamanlamanın büyük önem taşıdığını hatırlatarak, aksi takdirde pazarlama bütçelerinin verimsiz kullanılma riskinin bulunduğuna dikkat çekti. Karaçam şunları söyledi: “Yaz ayları, Anneler ve Babalar Günü yaklaşıyor. Özellikle giyim alışverişinin hareketlendiği bu dönemlere hazırlıksız yakalanmak istemeyen ve satışlarını artırmak isteyen e-perakendeciler için de dijital pazarlama çalışmalarına odaklanmak için en ideal dönemdeyiz. Yaz mevsimi ile birlikte giyim ürünlerinde indirim sezonu da başlamış oluyor. Perakendeciler, indirim sezonunda yaptıkları dijital pazarlama faaliyetlerini indirimleri duyurmak için kullanıyorlar oysa bu faaliyetlere başlamak için yazı beklememek gerekiyor.”

Dijital pazarlama kampanyalarından en iyi sonucu almak için indirim sezonu ya da özel günlerden en az 20 gün önce çalışmalara başlanmasının şart olduğunu kaydeden Karaçam, “Örneğin, Anneler Günü’ne yönelik bir kampanya düzenleyen perakendecinin bunu doğru kanalları kullanarak potansiyel müşterilerine duyurması için Anneler Günü’nün olduğu haftayı beklemesi son derece yanlış. Yaşanacak yoğunluk, teslimatın gecikmesinden, paketin özensiz hazırlanmasına ve hatta siparişin yanlış gitmesine kadar müşteri memnuniyetini olumsuz etkileyecek birçok faktörü tetikleyebilir. Özellikle geleneksel mağazacılıktan e-ticarete geçen perakendeciler, dijital pazarlamanın CRM ve lojistik gibi diğer bileşenlerle birlikte bütünsel bir faaliyet olarak değerlendirilmesi gerektiğini unutmamalılar” diye konuştu.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir