Fiberde en hızlı büyüyen 3 ülkeden biri Türkiye

Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, Avrupa’da 1 milyonun üzerinde hane erişimine sahip ülkeler arasında Türkiye’nin, Ukrayna ve Hollanda ile birlikte en hızlı büyüyen 3 ülke arasında yer aldığını söyledi. Erkan, 2012 yılını yaklaşık 400 milyon TL’lik yatırımla kapatmayı ve hane sayısında da 1 milyon 300 bini aşmayı hedeflediklerini ifade etti. Turkcell Superonline, bu yılın ilk 9 ayında gelirde yüzde 54’lük büyüme yakaladı.

Avrupa Rekabetçi Telekomünikasyon Derneği (ECTA)’nın her yıl düzenlediği, genişbant yatırım ortamını iyileştirmeyi hedefleyen ve bu amaçla yapılan düzenlemelerin tartışıldığı ECTA Düzenleyiciler Konferansı, 26 – 28 Kasım tarihlerinde Brüksel’de gerçekleşti.  Telekomünikasyon sektöründe düzenleme ve denetleme alanında söz sahibi kuruluşları ve sektör liderlerini bir araya getiren konferansta, farklı düzenleme yaklaşımları ve iş modellerinin Avrupa telekomünikasyon pazarını nasıl şekillendirdiği konuşuldu. Konferans boyunca en yoğun ilgi gören katılımcılardan biri, fiberde büyüme hızı ve saniyede 1000 Mb fiber internet hizmeti ile dünyanın radarına giren Turkcell Superonline oldu.

Açılış konuşmasını Avrupa Komisyonu’nun Dijital Ajanda’dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Neelie Kroes’un yaptığı konferansta, Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, “İş Modelleri ve Gelecek Fırsatları” başlıklı CEO Panel’de Türkiye’nin ve Turkcell Superonline’ın dünya fiber pazarında geldiği başarılı noktayı anlattı. Konferanstan sonra basın mensuplarıyla sohbet toplantısında bir araya gelen Erkan, dünyada ve Türkiye’de fiberin durumu, Turkcell Superonline’ın yatırımları ve uluslararası arenadaki başarıları ile şirketin 2013’de hangi alanlara odaklanacağı hakkında bilgiler verdi.

Erkan: “Avrupa çapında, fiberde en hızlı büyüyen 3 ülkeden biriyiz”

Fiber internet  konusunda Türkiye’nin dünyada en hızlı büyüme gösteren ülkelerden biri olduğunu hatırlatan Erkan, “Avrupa FTTH Konseyi’nin son raporuna göre Türkiye, penetrasyon açısından Güney Kore, Hong Kong ve Japonya’nın başı çektiği dünya sıralamasında Fransa, İspanya, Kanada, İtalya gibi gelişmiş ülkelerin üzerinde yer alıyor. 200 binin üstünde abonesi olan ülkeler arasında son 3 yıldır İspanya ile birlikte en yüksek büyüme gösteren ülke olarak Türkiye karşımıza çıkıyor.” dedi.

Avrupa genelinde durumun daha da iyi olduğunu vurgulayan Erkan, “Avrupa’da yeni abone sayısı bakımından ilk 5 sıralamasında Türkiye; Fransa ve Hollanda’yı geride bırakarak, Ukrayna ve Rusya’nın ardından üçüncü sırada yer alıyor. Yine aynı raporda 1 milyonun üzerinde hane erişimine sahip ülkeler arasında Türkiye, Ukrayna ve Hollanda ile birlikte en hızlı büyüyen 3 ülke arasında.” diye konuştu.

Erkan, raporda Avrupa’da bu yılın ilk yarısı itibariyle toplam 260 civarında fiber projesi bulunduğunu, Turkcell Superonline’ın tüm bu projeler arasında 1 milyonun üstünde hane erişimine sahip 11 proje arasında yer aldığını söyledi.

Erkan: “Dünyanın gözü üzerimizde”

Murat Erkan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Eve kadar sunduğumuz saniyede 1000 Mb fiber internetle Türkiye’yi dünyada bu hizmeti sunan birkaç ülkeden biri haline getirdik. Yatırımlarımızla Türkiye, dünya fiber liginde söz sahibi ülkelerden biri oldu ve uluslararası yarışta en güçlü rakiplerini bile geride bırakarak teknolojide liderliğe oynar konuma yükseldi. Fiber alanında söz sahibi FTTH Konseyi, iDATE, FTTH Forum gibi uluslararası kuruluşlar ve sektörün önde gelen oyuncuları Türkiye’yi ve firmamızı radarlarına aldılar. Geçen ay ilk kez uluslararası bir fiber konferansı ülkemizde düzenlendi. FTTH Forum’a katılan iDATE, İsveçli Ventura, Kansas City Belediyesi gibi fiber konusunda önemli firma ve otoriteler, çalışmalarımızdan övgüyle bahsettiler. Yine geçtiğimiz hafta Turkcell Teknoloji Zirvesi’ne katılan ünlü teknoloji ve pazarlama gurusu Guy Kawasaki, Turkcell Superonline’ın sunduğu saniyede 1000 Mb hızı duyunca, California’daki evinde ancak 25 Mbps gördüğünü, bu hızda internet için Türkiye’ye taşınabileceğini söyledi. Uluslararası otoritelerin işlerimizle ilgili yorumları, dünyaya liderlik eden operatör olma yolunda doğru adımlar attığımızın en güzel göstergesi.”

Erkan: “Fiber yayılımı için özel sektör ve  kamu el ele vermeli”

Kendi evinde de kısa bir süre önce fiber internete kavuşan Erkan, “Bu yıl belediyelerle önemli işbirliklerine imza attık. Kadıköy Belediyesi de bunlardan biri. Bu işbirliği sayesinde artık ben de evimde ışık hızında internetin tadını çıkarıyorum. Bu ayrıcalığı daha fazla kişiye sunabilmemiz için belediyeler ile güçlü iş birlikleri geliştirmemiz gerekiyor. Dünyadaki pek çok örneğe baktığımızda fiber internet yayılımında özel sektör ve kamu vizyonunun paralel olmasının ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Bizim sık sık dile getirdiğimiz Google’ın Kansas City’deki projesi bunun en güzel örneklerinden. Belediyenin, Google’ın ve Kansas City halkının uyumlu çalışmasıyla şehirde altyapı kısa sürede oluşturuldu ve şu anda saniyede 1000 Mb internete kavuşmak için gün sayıyorlar.” dedi.

İlginizi çekebilir:  Japon Netprice ile akakce.com işbirliği yaptı

Kadıköy’de 100 bin haneye ”ışık hızında” fiber internet 

2012’de belediyelerle önemli iş birliklerine imza atan Turkcell Superonline, Trabzon ve Kayseri’nin de eklenmesiyle fiber şehirlerin sayısını 12’ye çıkardı. Çalışmalar tamamlandığında Trabzon’da 25 bin, Kayseri’de ise 80 bin haneye 1000 Mbps fiber internet altyapısı ulaştırmış olacaklar. İstanbul Kadıköy’de de Mayıs ayında çalışmalara başlayan Turkcell Superonline, 2012 sonunda 20 bin eve kadar fiber internet hizmeti götürmeyi planlıyor. Çalışmalar önümüzdeki yıl da sürecek ve tamamlandığında Kadıköy ilçesi genelinde 100 bine yakın haneye saniyede 1000 Mb internet sunulabilecek.

Başakşehir’de Yaşam Laboratuvarı

Başakşehir Belediyesi, teknoloji kullanımı ve yaratıcılıkta dünya şehirlerini örnek alarak geliştirdiği projesi Living Lab (Yaşam Laborutuvarı) için Turkcell Superonline ile iş birliği yapıyor. Proje kapsamında Başakşehir Belediyesi, her eve saniyede 1000 Mb internet erişimi sağlamayı hedefliyor. Türkiye’de şu anda bu hızı sunabilen tek operatör Turkcell Superonline, proje kapsamında Başakşehir’e tam 30 km fiber kablo döşedi, 2000 haneye altyapıyı ulaştırdı.

Erkan: “5 çeyrektir EBIT pozitifdeyiz, ilk 9 ayda yüzde 54 büyüdük”

Murat Erkan: “Sadece 4 yıl gibi kısa bir sürede 1,6 milyar TL yatırım yaparak, 75 ile değen son teknoloji bir omurga inşa ettik ve şimdi yeni eklenen Trabzon ve Kayseri illerimizle birlikte 1 milyon 200 binden fazla haneye dünya standartlarında fiber internet hizmeti verebilir durumdayız. Yıl sonuna kadar bu rakamı 1 milyon 300 bine taşımayı hedefliyoruz.  Son 5 çeyrektir EBIT pozitifteyiz. Yıl sonunda net karlılığın yakalanması için de çalışmalarımız devam ediyor. Yılın üçüncü çeyreğinde bireysel segmentte yüzde 96, kurumsal segmentte yüzde 61 büyürken, toptan işimizde de yüzde 38 büyüme gerçekleştirdik. Bu yılın ilk 9 ayında gelirde yüzde 54’lük büyüme yakaladık. Yılı yaklaşık 400 milyon TL’lik bir yatırımla kapatacağız.   Twitter ile doğrudan erişim anlaşması   Bir başka yeniliğe de doğrudan erişim alanında adım attıklarını belirten Erkan, “Daha önce trafiğimizin yoğun olduğu Yahoo, Google, Youtube ve Facebook ile peering anlaşmaları yaparak trafiği doğrudan almaya başlamıştık. Son olarak Twitter ile de vizeleri kaldırdık ve peering bağlantısı kurduk. Böylece Twitter ile de aramızda hiçbir internet operatör olmadan doğrudan erişim sağlamış olduk” dedi.

Turkcell Superonline’ın 9 yurtdışı sınır çıkış noktası üzerinden sağladığı uluslararası bağlantılar ile artık daha hızlı ve kesintisiz bir internet erişimi sunduğunu belirten Erkan; “Başta Almanya Frankfurt POP noktamız olmak üzere Avrupa’daki en önemli internet trafiği değişim noktaları olan Sofya, Londra ve Amsterdam ile bağlantılar yaptık. Ayrıca bu noktalardaki önemli içerik ve servis sağlayıcılarıyla yapmış olduğumuz doğrudan erişim (peering) bağlantıları ile bireysel, kurumsal ve toptan müşterilerimizin internet erişim hızlarını ve kalitelerini artırdık, “vizesiz internet” dönemini başlattık.” dedi.

Türkiye’de ilk kez HD kalitesinde ses hizmeti

Yeni ürün ve hizmetlerine de değinen Erkan, “Yenilikçi hareketimiz yeni ürün ve servislerle sürecek. Çok yakında Türkiye’de sabit telefonda ilk kez HD ses servisini başlatıyoruz. Biliyorsunuz Turkcell Superonline sabit telefon hizmetini de kendi şebekesi üzerinde fiber kalitesiyle veriyor. Şimdi ses iletimini de daha kaliteli hale getiriyoruz” dedi.   Sesin iletildiği frekans bandının genişlemesi yani tek bir kanala daha çok ses dalgasının sığdırılabilmesi anlamına gelen HD Ses ile kullanıcılar telefon görüşmelerinde karşı tarafın sesini daha “gerçeğe yakın” duyabiliyor. Böylece, sesleri daha kolay tanıyabiliyor, telefonda anlaşılması zor olabilen “Z, S ve F” gibi harfler daha anlaşılabilir bir hale geliyor ve hatta arka plan sesleri bastırıldığı için daha net bir telefon görüşmesi yapılabiliyor.

Yazıyı Oylayın

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir