Gençler ‘e-ticaret’ eğitimi almak istiyor

Kariyer.net’in yaptığı ankete göre gençlerin yüzde 94’ü e-ticaretin gelecek vadettiğine inanıyor ve bu alanda kariyer yapmak istiyor.

Türkiye’nin en büyük insan kaynakları platformu Kariyer.net, son yılların en gözde girişimcilik alanlarından e-ticaret’in istihdam verilerini inceledi. Günümüzde pek çok girişimcinin ilgi odağı olan e-ticarette iş ilanları 2012 yılının ilk 9 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 63 arttı ve sektör 3 bine yakın kişi için yeni iş fırsatı yarattı.

E-ticaret alanında eğitim almak istiyorlar

Yine Kariyer.net web sitesinden yapılan ve 2 bin 267 adayın katıldığı anket, gençlerin yüzde 94’ünün e-ticaretteki iş fırsatlarının gelecek vadettiğine inandıklarını ortaya koydu. Ankete katılanların yüzde 72’si e-ticaret alanında eğitim almak istediklerini belirtirken, yüzde 77’si ise yine e-ticaret alanında kariyer yapmak istediğini söyledi.

İstihdam hızla artıyor

Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, internet kullanımının artması ve tüketicilerin internetten alışveriş yapmaya her geçen gün daha fazla güvenmesiyle girişimcilerin e-ticaret’e yatırımlarının arttığını belirterek, “e-ticaret çağımızın hızla büyüyen pazarı. Girişimcilerin bu fırsatı görmesi ve yatırımlarını bu alana yönlendirmeleriyle beraber yeni iş fırsatları ve yeni iş alanları ortaya çıkıyor.

Global yatırımcıların da Türkiye’de hızla büyüyen e-ticarete yatırım yapması, bu alanda istihdamın her geçen gün katlanarak büyümesine büyük etken oluyor. Sektördeki iş ilanları sayısının bu yılın ilk 9 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 63 artması, bu büyümeyi çok iyi ifade ediyor” dedi. Azoz, gençlerin e-ticareti sahiplenmesi ve bu alanda kariyer yapmak istemelerinin de sektörün gelecek vadettiğini gösterdiğini söyledi.

e-ticarette en çok ihtiyaç satın alma uzmanında

Kariyer.net veri tabanından elde edilen bilgilere göre e-ticaret alanındaki iş fırsatlarına bakıldığında ise satın alma uzmanının, şirketler tarafından en çok aranan pozisyon olduğu görülüyor. Bunu sırasıyla satış temsilcisi, satın alma uzman yardımcısı ve çağrı merkezi müşteri temsilcisi takip ediyor.

İlginizi çekebilir:  Office Suite özellikleri Evernote'la Android'de

E-ticaret bilişim sektöründe eğitim almış adaylara da iş fırsatları sunuyor. Web tasarım uzmanı, grafiker, yazılım geliştirme uzmanı, PHP yazılım uzmanı, yazılım uzmanı ve web arayüz geliştiricisi bu işler arasında öne çıkıyor. Ayrıca en çok aranan pozisyonlar arasında e-ticaret kategori sorumlusu, sosyal medya uzmanı, pazarlama uzmanı ve içerik yöneticisi de yer alıyor. İstanbul e-ticaret alanında en çok iş fırsatı sunan iller arasında ilk sırada yerini alırken, Ankara, Kocaeli ve İzmir de İstanbul’u takip ediyor.

Yazıyı Oylayın

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir