Google’a çatı şirket geldi: Alphabet

ABD’li teknoloji devi Google, tüm faaliyetlerini tek bir çatı altında toplama kararı aldı. Yeni kurulan ve Alphabet ismi verilen şirket, Google arama motorundan, Android işletim sistemine ve YouTube’a kadar şirketin tüm birimlerini bünyesinde barındıracak.

Google’ın daha deneysel projeleri arasında bulunan ‘akıllı ev’ ve insansız hava aracı kolları da yine Alphabet şemsiyesi altında toplanacak. Google’ın kurucusu Larry Page, tüm operasyonların yönetimini basitleştirmek için bu yapılanmaya gittiklerini açıkladı.

Bir blog yazısı kaleme alan Page, “Yeni yapımız bize Google bünyesi içerisindeki inanılmaz fırsatlara odaklanma imkanı verecek” dedi.

Şirketin mevcut haliyle de oldukça düzgün işlediğini ifade eden Page, “Ancak daha sade ve hesap verebilen bir yapı istiyoruz. Alphabet’in asıl amacı farklı birimlerin bağımsızlığının olması ve kendi markalarını geliştirebilmeleri” diyerek devam etti.

BBC’nin habrine göre, Alphabet şirketinin CEO’su da Larry Page olacak. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sundar Pichai ise Google CEO’su ABD merkezli aracı kurum BGC Partners’tan piyasa analisti Colin Gillis,Google’daki yeni yapının yatırımcılar açısından pğozitif olduğunu, şirketin daha sade bir görünüme kavuşacağını söyledi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir