Google’dan Yahoo’ya ikinci transfer

Yahoo, internet devi Google’ın yöneticilerinden Henrique de Castro’yu İşletme Operasyonlarından Sorumlu Müdür olarak atadığını açıkladı.

Henrique de Castro, Yahoo’nun son aylarda rakibi Google’dan transfer ettiği ikinci üst düzey yönetici oldu. Daha önce de Google firmasının üst düzey yöneticilerinden Marissa Mayer, Yahoo’nun başına geçmişti.

Henrique de Castro’nun transferi bu nedenle Mayer’in kendi ekibini kurma çabalarının ürünü olarak değerlendirildi. Yahoo’dan yapılan açıklamada De Castro’nun küresel satış, operasyon, medya ve iş geliştirme konularından sorumlu olacağı bildirildi.

Yahoo’nun üst düzey kadrosunda yapılan değişiklikler, bir süredir rakiplerinin gerisinde kalan şirketin yeniden yapılanma girişimi olarak görülüyor. Çevrim içi arama motorları ve elektronik posta hizmetinin öncülerinden olan Yahoo, internet endüstrisinin en büyük isimlerinden.

Ancak arama hizmetinde bir süredir Google gibi rakiplerinden gerisinde kalıyordu. Facebook gibi sosyal paylaşım siteleri de Yahoo’nun e-posta hizmetini gölgeledi. Yahoo’nun ABD’deki reklam gelirlerinden aldığı pay 2009’da yüzde 15.7 iken geçen yıl yüzde 9.5’e gerilemişti.

Bu yılın ilk yarısında ise Google’ın reklam geliri yaklaşık 21 milyar dolara ulaşırken, Yahoo’nunki 2 milyar dolarla 2011 yılındaki düzeyinde kaldı.

Ancak Yahoo’nun CEO’su Mayer, De Castro’nun bu eğilimi tersine çevireceğinden umutlu. Mayer, De Castro’nun deneyiminin Yahoo’yu bir sonraki büyüme aşamasına taşımak çabalarında önemli rol oynayacağı görüşünde.

Bir kaç ay içinde Yahoo’daki görevine başlaması beklenen 47 yaşındaki De Castro’nun bunun karşılığında alacağı maaş ise yılda 600.000 dolar ve 540.000 dolara kadar çıkabilecek ikramiyeler olacak.

BBC’nin haberine göre, Yahoo’da işe başladığı hafta buna ilaveten 1 milyon dolar nakit ikramiye alacak olan De Castro ayrıca şirketin kısıtlı hisse senetlerinden edinme imkanına da sahip olacak.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve ürün incelemelerine yer veren bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir