Grand Theft Auto 5 ambargosu delindi

Amazon.co.uk, merakla beklenen Grand Theft Auto 5 (GTA5) video oyununun kopyalarını Salı günkü resmi lansmanı öncesinde teslim ederek, oyun üreticisi tarafından belirlenen sıkı ambargoyu ihlal etti.

Oyun için ön-sipariş veren bir çok müşteri, kopyalarını Cumartesi günü almaya başladı. Bazıları da sosyal medya yoluyla haberi duyurmak için hızla harekete geçti.

Oyunun İskoç yaratıcısı Rockstar North’un konuyu soruşturduğu bildirildi ama henüz kamuoyuna yönelik bir açıklamada bulunmadı. Amazon da konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçınıyor.

Video ve eğlence sitesi IGN.com sözcüsü Will Guyatt, “Ben kendim de Cumartesi günü erken bir kopya aldım ve şahsen çok sevindim ama tabii ki bu Rockstar North için sorunlara neden olacak” dedi.

Guyatt, oyunun kopyasını Mart ayında sipariş ettiğini, kendisinden sonra sipariş veren bazı arkadaşlarının ise hâlâ oyunu beklediklerini söyledi.

Twitter’da yayımlanan fotoğraflara göre, bazı perakendeciler oyunun ön sürüm kopyasını 75 sterline kadar satıyor. Oyunun ön siparişini veren müşterilerin “kilitli” bir sürümü indirmesine izin verildi.

Ancak bazıları oyunun gizlerini ele verecek bazı ses unsurlarını çıkarmayı başardı. En çok satan video oyununun en son sürümü, ilk kez 2008 yılında piyasaya sürülen dördüncü versiyonun yerini alıyor.

BBC’nin haberine göre, oyunun tüm serisi 135 milyondan fazla kopya sattı. Scotsman gazetesinde yer alan habere göre, GTA5’i için geliştirmenin maliyeti 265 milyon dolar civarında olabilir.

Bu rakam, son versiyonu, şimdiye kadar yapılmış en pahalı video oyunlarından biri haline getiriyor. Habere göre, GTA5 toplam satışlarının da 1 buçuk milyar dolar civarında olacağı tahmin ediliyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir